"Noord-Holland in geuren en kleuren" Met onderstaand verhaal heeft Anneke Wittink-Mattart uit Wieringerwerf de derde prijs gewonnen in een verhalenwedstrijd van ProBiblio met als thema: "Noord-Holland in geuren en kleuren" over de multiculturele samenleving in onze provincie. De redactie van de Kroniek feliciteert haar met de bekroning van dit mooie verhaal. MEETKUNDE Een Belg, die nietsvermoedend naar de Wieringermeerpolder emigreert, weet niet wat hem boven het hoofd hangt. Terwijl het Vlaamse landschap bezaaid is met bouwsels allerlei en er achter iedere kronkel in de weg een verrassing kan liggen, geeft de Wieringermeerse vlakte meteen al haar geheimen prijs: de grote leegte. Niets staat het zicht op de horizon in de weg. Niets om je achter te verbergen. Niet eens een koe, paard of schaap. Het is alsof je in je blootje loopt, wat met die eeuwig blazende wind geen pretje is. Kijkend naar die eindeloze verte, valt het op hoe symmetrisch alles is. Meneer Vandeputte, meetkundeleraar aan het Sint- Andreaslyceum te Brugge zou, als hij nog geleefd had, verrukt geweest zijn om zijn vak hier zo aanschouwelijk gemaakt te zien. Kaarsrechte wegen. De kortste verbinding tussen twee punten is de rechte lijn. De sloten, evenwijdig aan de wegen, wijken van dit axioma niet af. Soms zie je reiger ernaast. Roerloos staat hij daar, bang om de symmetrie te verbreken. Een goede zeventig jaar geleden heeft Ingenieur Lely met immense krachtinspanning dit land aan de Zuiderzee ontfutseld. Zijn opvolgers hebben het ingedeeld in volmaakt rechthoekige stukken. Lengte maal breedte, zover het oog reiken kan. In de winter zijn de velden zwart; in de zomer, als de aardappelen, wortelen en uien groeien, zo groen als biljartlakens. In de dorpen wonen de mensen in rijtjes identieke huisjes, op een kluitje. Van zodra de eerste zonnestralen verschijnen, neste len ze zich eensgezind in hun rechthoekige met schuttingen afge bakende tuintjes en drinken thee terwijl ze aan een rechthoekige biscuitje knabbelen, 's Middags trekken ze er op uit. Langs de rechte wegen en de biljartgroene velden fietsen ze gezellig een rondje. Voor die ene thuisblijver zijn er alleen maar meewarige blikken. Wat weet zo'n Belg, die niet eens kan fietsen, nu hele maal wat gezelligheid is. De Wieringermeerpolder, een stukje land om van te houden of om te haten? Ik ben er nog steeds niet uit. Meneer Vandeputte zou het vast wel geweten hebben. Wieringermeer, 27 mei 2001 42

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 44