TRANSPORTBEDRIJF SLOT 65 JAAR IN WIERINGERMEER Speurwerk vooraf. Op de zolder van het kantoor van de Wieringer Courant te Hippolytushoef blader ik kranten van 1937 door op zoek naar de precieze datum van oprichting van Transportbedrijf Slot te Middenmeer. Volgens mondelinge bronnen moet het in het voor jaar van 1937 zijn geweest. Ik kom in die Wieringer Courant, die in die tijd driemaal per week verschijnt, geen berichtje tegen over de start van bedoelde onderneming. Wel lees ik in de vaste rubriek "Ons Wieringermeerhoekje" in de krant van maart 1937 een ingezonden stuk van Siebe Slot te Middenmeer, waarin hij pleit voor het stichten van een gemeentelijk zwembad om de jeugd te doen leren zwemmen. Zoon Jan weet uit overlevering dat zijn vader zich daarvoor heeft ingezet, omdat z'n vader als jongen van elf jaar zelf bijna verdronk. Ook bij de Kamer van Koophandel is de datum van oprichting van het bedrijf niet te achterhalen. Maar het staat voor betrokkenen vast dat in het voorjaar van 2002 Transportbedrijf Slot 65 jaar bestaat. Hoe het zo kwam. In 1933 kwam Siebe Slot van Stiens naar de Wieringermeer. De boerenknecht uit Friesland verruilde in die crisistijd het werken op de boerderij voor het graven van sloten en greppels bij de Cultuurmaatschappij Wieringermeer. Dit betekende zwaar werk en lange dagen, zes dagen per week. Maar er werd in ieder geval wat verdiend! Volmondig zei Siebe Slot dan ook 'ja' op de vraag van de Cultuurmaatschappij om vrachtwagenchauffeur te worden voor het vervoeren van allerlei producten ten behoeve van het in cul tuur brengen van de zich ontwikkelende polder. Siebe Slot moet later gedacht hebben: "Wat ik voor mijn baas kan kan ik ook voor mezelf". Dit deed hem besluiten zich in 1937 een Ford-vrachtwa gen aan te schaffen bij garage C. Kiare, en zich als zelfstandig transportondernemer in Middenmeer te vestigen. Naast het ver voer van draineerbuizen, dakpannen, kunstmest en ruiterstok- ken, e.d. voor de Cultuurmaatschappij verzorgde Slot in de beginjaren transporten voor de Coöperatie, de graan- en stro- handel en de boeren. In de oorlogsjaren heeft Slot met een gasgenerator op de truck zijn werk voortgezet. Door de onderwaterzetting evacueerde het gezin Slot naar Twisk. Vanuit die plaats bood hij samen met z'n knecht, G. Fluizinga, zijn diensten aan in heel West-Friesland. Na 36

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 38