het eten en de was; vader vond werk bij een boer. De knecht, voor wie er geen werk meer was, was naar zijn ouders gegaan in de Langedijk. De oudste kinderen gingen in Hoogwoud naar school, (bij meester Wegdam, de vader van het latere hoofd van de Pius X-school te Slootdorp), waar ze met andere Wieringer- meerders in de klas zaten. De kleinsten speelden wat in en rond de boerderij. Bevrijding en herstel De bevrijding op de 5e mei werd door ons niet zo uitbundig gevierd als de andere mensen in Hoogwoud. Er was bij ons nog het verdriet om alles wat verloren was gegaan. Zo heeft ieder gezin van huis en haard moeten vertrekken. Richting Medemblik, Wieringen, Wieringerwaard, de Afsluitdijk, Kolhorn of Aartswoud. Enkelen bleven in de polder achter vlak in de buurt van Wieringen, waar het water maar tot geringe hoog te steeg. Anderen vonden een plekje in het Domeinkantoor of op de Terp. In juni 1945 al werd een begin gemaakt met het herstel van de dijken en het droogmalen van de ondergelopen polder. Op 11 december van hetzelfde jaar was de Wieringermeer voor de tweede maal droog. Wat voelde ik me uitverkoren toen ik kort daarna op een zondag achterop de fiets met m'n vader mee mocht de Wieringermeer in. Ik ruik nog die laag slib die de weg en alles bedekte, en overal verspreid, vooral bij de dijk, zag je kisten, bedden en wrakhout liggen. Ik zie nog het beeld voor me van de skeletten van de boerderijen en de troosteloze puinhopen in het dorp Middenmeer. Thuis aan de Westerterpweg steunde het dak van ons huis arm zalig op z'n 6 spanten. M'n vader pinkte een traantje weg. BOUWT VOORT! In het voorjaar van 1946 werden de akkers alweer bewerkt en ingezaaid. Het puinruimen was in de hele polder al in volle gang. De wederopbouw van dorpen en boerderijen werd ter hand geno men. De onderwaterzetting van de Wieringermeer tegen het einde van de oorlog heeft landelijk maar geringe bekendheid gekregen, des te ingrijpender was deze wandaad met voorbe dachte rade voor de toenmalige bewoners. Zij raakten zo goed als alles kwijt. Met hulp van o.a. gelden uit het Marshall-plan en de Zweedse regering met ongeveer 500 noodwoningen werd de pioniersgeest opnieuw uitgedaagd. En men slaagde weer. Hier werd opnieuw een toekomst geboren: BOUWT VOORT! Wil Datema. (Uitgesproken tijdens de herdenkingsbijeenkomst 50 jaar na de inundatie op 2e Paasdag, 17 april 1995 in "De Oude Beurs" te Middenmeer). 19

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2002 | | pagina 21