BOEKBESPREKING "LAND in ZICHT" door K. NorcL Uitg. Callenbach, Nijkerk. In dit boek worden de belevenissen van Rieuwert Lub, een Enkhuizer visserszoon, beschreven. Rieuwert verlaat voortijdig de Muloschool om op de botter van zijn vader te gaan werken als jongste knecht. Alras blijkt hij een doorzet ter te zijn die het harde werken en de ontberingen aan boord niet schuwt. Intussen volgt Rieuwert met veel plezier ook nog de lessen op de Binnenvaartschool. Zijn vader vindt dat studeren echter maar "gedoente". Hij voer immers al dertig jaar en had nog nooit een aanvaring gehad! Na de gedwongen winterrustperiode vaart de botter weer uit om op de Zuiderzee ansjovis te gaan vangen. Daar liggen de zandzuigers, baggermolens en de kranen van de M.U.Z (Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken). Deze vloot maakt op Rieuwert grote indruk in tegenstelling tot zijn vader en de andere knechts: "Ze graven met die dijk ons graf", meenden zij. De winter daaropvolgend ontvangt Rieuwert zijn diploma van de Binnenvaartschool. Vanwege de burgermeesterlijke lofspraak aan zijn adres vindt Rieuwert na enkele dagen de moed een gesprek met de burgervader aan te vragen. Rieuwert wil gaarne in aanmerking komen voor een baan bij de M.U.Z. De burgemeester is bereid hem hierbij te helpen. Per 1 april wordt Rieuwert aangenomen op de "Jonge Jan". Overdag is hij snel gewend, doch de intimiteit van de avonden thuis mist hij aanvankelijk zeer. Gelukkig vindt hij na enkele maanden 's avonds voldoende vertier in het Tehuis voor Zuiderzeewerkers. Trots is de bemanning van de "Jonge Jan" wanneer op 22 november 1931 de dijk van het Breezand met die van Friesland is verenigd. Het valt de ingenieurs op dat Rieuwert een jongen is met ambitie en kennis van zaken. Hij promoveert tot tweede man, naast de schipper, op de Zilvermeeuw, de prachtige witte directieboot. Vanwege zijn nieuwe functie komt hij ook in de gelegenheid kennis te maken met de grote heren. Hij mag Dr. Colijn de polder invaren, het begin van Nieuw-Nederland! Tijdens een verlof belandt Rieuwert tussen de visserlui die zeer verbitterd zijn. "Over zes weken is de zee dicht", wordt er gemopperd. 646 In deze rubriek wordt een korte samenvatting gegeven van de inhoud van een boek dat in het archief van ons Genootschap voorkomt. Deze keer

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 34