De binnenstad vertoont allerlei sporen van de vorstelijke familie Nassau. Het Stadhouderlijk Hof was tot 1971 bezit van Prinses Juliana. Tegenwoor dig is het een hotel: "Paleis, het Stadhouderlijk Hof". Alle vertrekken zijn nog als toen vorstelijke verblijven. In verschillende zalen kan men genieten van een prinsheerlijke lunch, of logeren in de koningssuites, in een hemelbed. Men kan daar ook trouwen in de Nassauzaal, tussen eeuwenoude portretten van Friese stadhouders en hun familieleden. De Friese Nassau's stamden af van Jan van Oude van Nassau - Dietz, een broer van Willem van Oranje. Wij mochten een kijkje nemen in de Nassau zaal, maar konden daar niet lang verblijven, omdat een bruidspaar klaar stond om naar binnen te gaan. In 1971 kocht de gemeente Leeuwarden het Stadhouders Hof. Het Hofplein wordt gesierd met een Wilhelminaboom. Deze lindeboom is geplant bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina op 31 augustus 1898. De tocht is vervolgd langs verschillende kerken, o.a. De Grote of Jacobijnen- kerk, waar de tragische dood van Anna van Oranje in 1587 aanleiding was tot de aanleg van een familiegraf. Willem Lodewijk kreeg van het stadsbestuur toestemming om haar in het koor van de Grote kerk bij te zetten. Later is er tot haar nagedachtenis een praalgraf van zwart marmer geplaatst. Bij testament bepaalde de stadhouder dat hij daar eveneens begraven wilde worden. Helaas is alles vernield tijdens revolutionaire van 1795. Wapenborden verfraaien de muren van de kerk. De Westerkerk heeft een enerverend verleden gekend. Na secularisering was het gebouw in gebruik als pakhuis, brouwerij en zelfs als tuchthuis. Tegenwoordig doet het dienst als theater. In de 17e Eeuw werd door Stadhouder Willem Frederik een Prinsentuin als lusthof aangelegd. Een trouwpartij van Willen Carel Hendrik Friso met de Engelse koningsdochter Anna van Hannover in 1734 zorgde voor de herinrichting van de tuin naar Franse mode. Koning Willem I schonk de tuin aan de inwoners van Leeuwarden. Daar staat een lindeboom, geplant bij de inhuldiging van Koningin Beatrix. Het geboortehuis van Mata Hari is nu het Fries Letterkundig Museum en Documentatiecentrum. Het Fries Museum is voor Leeuwarden wat het Louvre is voor Parijs. We bezochten een 17e eeuws hofje, dat nog bewoond wordt; zagen het Paleis van Justitie, waarin de Arrondissementsrechtbank zetelt, en we weten nu, dat ruim duizend jaar geleden Leeuwarden niet meer dan drie terpen groot was. "Luwe warden" betekent 'beschutting biedende terpen voor het oprukkende water'. Al met al was het een zeer leerzame wandeling onder goede weersomstan digheden. Na een luxe koffietafel, die allen zich goed lieten kmaken, is de terugtocht aanvaard. In een prima stemming was ieder het eens over deze geslaagde excursie. Vera Scholten. 645

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 33