In het jaarverslag van de Raad van Advies 1947 staat: ..Dat de commissie bij de berekeningen van de bevolkingsgrootteop grond van inmiddels ten aanzien van de bezetting van landbouwbedrijven gewijzigde inzichten, tot afwijkende cijfers kwam. 31 Dec. 1948 waren er volgens de gegevens weer 56 dubbele woningen. Het plan wat wel door ging, ondanks de enquête, was de bouw van ong. 200 woningen. Bij elk bedrijf groter dan 20 ha moest een dienstwoning komen. Na een interne discussie van Domeinen en commissie Landbouw is dit plan afgeblazen. Want toen de vaststelling plaats vond van de basis - plannen voor de wederopbouw, in 1948, komt men deze woningen niet meer tegen. In 1957 zijn nog 2 woningen aan de Nieuwesluizerweg gebouwd, totaal anders dan de gangbare types, en als zodanig ook niet te herkennen. Totaal staan er in de polder 114 arbeiderswoningen Werkte er tussen 1930 en 1947 nog één op de 5 (werkzame) mannen in de landbouw, na 1947 verloor deze werkgelegenheid snel aan betekenis. Van 1947 tot 1980 daalde hun aantal van 20% naar 5 (het aantal trekkers verdriedubbelde tussen 1950/1960) De medewerkers verlieten de woningen om elders te gaan werken of in het dorp te gaan wonen. Eerst werden vrij veel huizen verhuurd o.a. aan mensen die wachten op een huis in één van de dorpen.. Toen de Domeinen de woningen te koop aanboden, werd de één na de ander verkocht. Ja, waarom koop je een huis op de vlakte? Geen leverancier aan de deur (uitgezonderd de jehova-getuigen) Als je kinderen hebt rij je eindeloos heen en weer, van huis naar school naar sport of club of vriendje.... .De ruimte, de luchten, de rust, daar ga je voor! Irene Biesheuvel. 640

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 28