Dit waren de vragen: Ja /Nee Hield U wel kostgangers 30 70 Was er voldoende daglicht 59 41 Was er voldoende zonlicht 59 41 Had U voldoende kastruimte 35 65 Voldeed de kelder U 14 86 Was de schuurruimte voldoende 13 87 Had U voldoende zolderruimte 29 71 Hield U kleinvee (en waar) 79 21 Is U voorstander van een eetkeuken naast 88 12 woonkamer Zoudt U de kleine kamer en keuken willen 61 39 ruilen voor een eetkeuken Prefereert U een vrijstaande schuur 67 33 Prefereert U een woning in het dorp 87 13 (of bij het bedrijf =neen) Commentaar op één van de formulieren: ....De ingang was te smal, de kasten te ondiepde kelder te donker, de keuken te smal méér het was beter als het ding waar we nu zitten. De eindconclusies lezen we in de Flevobode: - Er bestaan plannen voor uitbreiding van het aantal landarbeiders woningen buiten de dorpen, de beantwoording van de enquête pleit ondubbelzinnig voor dorpsbebouwing. Men woont het liefst op enige afstand van het bedrijf. Dit streven gaat lijnrecht in tegen dat der pachters. Hier zal een compromis gevonden moeten worden. - Hierna werden een aantal "redelijke wenschen" onder elkaar gezet zoals b.v. een droogzolder - een stopcontact in elke kamer - een woonkeuken en een douche. Ir. Ovinge:.. "dat wanneer verbeteringen in woningen mogelijk is en zulks niets extra's kosten, hij volkomen zal meewerken aan de totstandkoming daarvan. De "redelijke wenschen" werden wel vervuld. Er is nog een discussie geweest over het oude plan, om arbeiders- plaatsjes te bouwen. - (12 16 woningen bij elkaar.) De boeren voerden als argument aan dat de verbondenheid met het bedrijf zou verminderen óf zoals iemand zei: "Naast het bedrijf wonen bevordert de band tussen het bedrijf en de arbeider. Maar er was ook al een ander geluid dat zei:...Men moet niet de toestand van thans alleen in aanmerking nemen, doch daarbij dient men 10 15-tal jaren vooruit te zien. Het plan werd later -dec. 1947- ingetrokken. 639

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 27