In de Schager Courant van 18 juni 1955 vertelt hij uitvoerig de betekenis van Gina Olsder voor de beginjaren van de Wieringermeer, een artikel van belang voor onze historie. Pioniers. De interviews van van Vegten betekenen voor ons naar mijn mening de allerbeste terugblikken uit het leven van de ondervraagde pioniers.Als hij in 1955 of daaromtrent vanwege het 25-jarig bestaan van Wieringermeer een praatje maakt met de eerste bedrijfsboer in de polder, de heer Theodorus List, en diens bevindingen heeft opgetekend, dan rolt voor onze ogen, dank zij van Vegten, het leven van de familie List aan ons voorbij. Het ieven van de Texelse grootvader en het totale verlies van zijn bezit in de Waddenkwelders; de ondergang van vader List in de Anna Paulownapolder; zijn zwoegen in het Koegras; het werk in de Zijpe waar zijn vader dertig hectaren NOLLENLAND met de spierkracht van zijn zoons tot een goed bedrijf bracht tot de crisis van de dertiger jaren Theodorus List naar het pionieren in de pas droge Wieringermeer dirigeerde. Hier werkte hij eerst als kaarteerder en kort daarop als bedrijfsboer op "De Eerste" onder Wieringen. Een ander interview kwam ook al in het Herdenkingsnummer van het 25- jarig polder jubileum "Wieringerland". Hier schetste van Vegten de gang van het gezin van Pieter Pauwels in oktober 1933 vanuit Zeeuws Vlaanderen naar Middenmeer. Met vrouw en vijf kinderen verliet hij Zeeland zonder een traan te laten. Bij mijn weten heeft van Vegten in hetzelfde Herdenkingsnummer van 21 augustus 1955 zijn laatste grote overzicht gegeven van de geschiedenis van de Wieringermeer over de vijfentwintig jaar van het sociale en culturele leven in onze leefgemeenschap. Van de honderden artikelen, die ik in de afgelopen ;decennia heb mogen lezen, is deze laatste aflevering van de journalistieke arbeid van Thijs van Vegten de doordringendste. Terecht heeft het gemeentebestuur van Wieringermeeer in 1954/1955 aan deze uitzonderlijke kenner van de poldergeschiedenis in al zijn facetten de hulp gevraagd bij de voorbereiding van de uitgave van het boekje, speciaal voor de schoolgaande jeugd. Dit voor het door Anthony van Kampen, auteur van jongensboeken en medewerker aan bekende radioprogramma's, te schrijven boekje "25 jaar Wieringermeer", dat in september 1955 aan alle schoolkinderen is uitgereikt. Ongetwijfeld zal het nog in menig gezin te vinden zijn. 627 Gina Oldser in 1933. Foto bij haar afscheid gegeven aan mevr. Bolhuis uit Siootdorp met wie zij een bijzondere 'band' had.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 15