enige invloed op de samenstelling van haar bestuursorganen zou worden gegeven. De commissie vroeg in de wet vast te leggen, dat uit de ingezetenen een bestuursraad kan worden samengesteld, die te pas en te onpas advies kan geven omtrent bestuursaangelegenheden. Het rekest werd ondertekend door de voorzitter van de voorlopige commissie dokter A P Hoogkamer en door Th J van Vegten, de secretaris. U kunt dit allemaal lezen in de bibliotheek van het Genootschap op nummer 477. Kerkkoor en meer. Van Vegten is bij de oprichting in januari 1936 van het Vrijzinnig Hervormde Kerkkoor tot secretaris benoemd. Hetzelfde gebeurde in begin 1937 toen hij als verslaggever aanwezig was bij de oprichting van een afdeling van de Vrijzinnig Democratische Partij (een partij van burgemeester Oud van Purmerend, die na de oorlog opging in de PvdA. In datzelfde jaar trachtte men een algemeen centraal zwembad te realiseren. De bevolking werd opgeroepen door een werkgroep van zes personen, welke "commissie van zes"propaganda maakte. Echter zonder veel resultaat. In de Wieringermeerbode van 8 februari 2000 heb ik uitvoerig over het zwembad geschreven. Overbodig te zeggen, dat ook Thijs van Vegten lid van de achtereenvolgende werkcommissies is geweest. Als op 22 januari 1942 de goedkeuring van de Duitse bezetters is gekomen voor de aanwezigheid van een IJsclub Wieringermeer te Middenmeer, die eigenlijk al begin 1940 was opgericht, had van Vegten de leiding van de definitieve oprichtingsvergadering in hotel Smit.Op die dag was de werkelijke voorzitter S L Mansholt afwezig doordat hij samen met de leden R Beukema, R D Hartmans, G Kistemaker en E Rispens in Friesland de Elfstedentocht reed. De "oprichting" door secretaris van Vegten ging gewoon door met als resultaat 100 leden. Van Vegten als geschiedschrijver. Als journalist voor de Wieringermeerbode had van Vegten door zijn aanwezigheid op een groot aantal bijeenkomsten niet alleen voeling met de gehele poldergemeenschap, ook bij jubilea van clubs en personen verrijkte hij zijn kennis. In de loop der jaren heeft hij tientallen interviews gepubliceerd met daarnaast een groot aantal opstellen over delen van de geschiedenis van onze gemeenschap, zoals in 1947 toen hij in 22 artikelen een overzicht schreef getiteld "Van Zuiderzee tot vruchtbaar land". Was hij eerst de boekhandelaar en employé r berichtgever van drukkerij Bosker, in 1943 kreeg hij door onverkwikkelijke omstandigheden ontslag en verhuisde zijn gezin naar de Torenstraat. Sindsdien was hij correspondent van landelijke dagbladen en redigeerde al meteen na de bevrijding het door hem opgerichte nieuwsblad "Herrijzend Wieringermeerland", een krant die al spoedig door de concurrentie van de "Flevobode" zijn einde vond. Het werd door de Verenigde Noordhollandse Dagbladen overgenomen. Van Vegten werd medewerker van het NHD, speciaal belast met de nieuwsvoorziening in de Wieringermeer, een veelomvattende taak in een 625

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 13