De Wieringer Courant, belangrijke bron voor Wieringermeerhistorïe Th J. van Vegten, dagbladschrijver van het eerste uur door ACM Teeling - Geers Bijna tien jaar geleden leek mij de tijd gunstig ook voor onze Wieringermeer, in navolging van andere Noord-Hollandse plaatsen te trachten een Genootschap voor de Geschiedenis van Wieringermeer van de grond te krijgen. Met hulp van de krant, de werkzaamheden van een comité van vooraanstaande plaatsgenoten en de steun van de professionele provinciale consulente van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord-Holland, mevrouw Katja Bossaers te Haarlem, was al op 10 december 1992 de oprichtingsvergadering van het Genootschap en wel met een volledig bestuur. Dit was volgens dr Bossaers bij de tientallen historische clubs in deze provincie een unicum. Voor de uitbouw van het Genootschap was en is het van belang, dat uit de bevolking mee geholpen wordt om gegevens, die met de polderhistorie te maken, te verzamelen. Zo kréég ik al lang voor de oprichting van het Genootschap de grote steun van de enthousiaste raadsverslaggever onze vriend Jan A Gerritsen. Vermoedelijk als enige particulier bewaarde hij alle oude kranten van de Wieringermeerbode sinds het eerste nummer van de eerste jaargang in januari 1950. Al deze kranten mocht ik vóór 1992 van hem lenen en er mijn gegevens uit verzamelen. Later schonk zijn weduwe, mevrouw Gery Gerritsen-Broer alle jaargangen aan het Genootschap. Tot vandaag de dag krijgt ons archief van haar elk jaar deze zeer kostbare collectie aangevuld. Oude kranten. In die duizenden oude kranten vinden we onze voortschrijdende historie in zeer veel onderdelen. De oprichting van een club, een vereniging, een maatschappelijke of sociale instelling, gebeurtenissen in het dorpsleven ook op persoonlijk terrein van bekende persoonlijkheden trekken bij het lezen van de Wieringermeerbode van na 1949 in onze gedachten voorbij. Zonder die oude kranten zouden wij zeer veel vergeten hebben. Er is één chroniqueur, die vanaf 1930 tot in de vijftiger jaren een schat van historische gegevens over de polderhistorie heeft nagelaten. Veel oudere Wieringermeerders zullen hem hebben gekend. De meeste zullen hem nu vergeten zijn. Th J van Vegten, journalist van het eerste uur. Thijs van Vegten, in 1900 in Alkmaar geboren, kwam al op jeugdige leeftijd met de journalistiek in aanraking. Na zijn schooljaren kreeg hij omstreeks 1916 als leerling-verslaggever een plaatsje in de redactie van "Onze Krant", een dagblad, dat later uitgroeide tot de Verenigde Noordhollandse Dagbladen waarin ook de Alkmaarse Courant en zeer veel andere dagbladen zijn samengesmolten. Van Vegten ontwikkelde zich tot het schrijven van populaire artikelen over zijn stadsgeschiedenis, een kunde die 622

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 10