"Ik ben geboren in één van de vier woningen, die nabij gemaal Lely staan. Deze huizen zijn gebouwd op het werkeiland rond het gemaal. Zij deden dienst als woonruimte voor het bedienend personeel van gemaal Lely. Mijn vader was daar machinist". Daarvoor werkte deze uit Amsterdam afkomstige, Thijs Boorsma, bij een bedrijf dat eind twintiger jaren.-de gemeente Medemblik aansloot op het provinciaal elektriciteitsnet. "Begin 1930 solliciteerde mijn vader naar de functie bij gemaal Lely. Als elektromonteur was hij in dit elektrische gemaal de man op de juiste plaats. Vanaf het begin van het droogpompen van de Wieringermeer was mijn vader daar werkzaam". "Op het geboortekaartje zie je dat ons adres "Gemaal Lely' is. De huidige Zuiderdijkweg was er toen nog niet". Voor het gemeenschapsleven, winkelen, onderwijs, e.d. was het gezin Boorsma - Liesbeth had nog een oudere zus - aangewezen op Medemblik. In die gemeente vond ook de geboorteaangifte van Elisabeth Boorsma plaats. Wanneer we teruggaan naar haar kinderjaren, vertelt Liesbeth, hoe zij genoot van het zwemmen in het Ijsselmeer. "We konden ons thuis omkleden, even de dijk over, enne... zwemmen maar!" De onderwaterzetting van de Wieringermeer in april 1945 herinnert de toen 14-jarige Liesbeth zich nog goed. Het gezin Boorsma behoefde niet te evacueren. Immers het huis was op een hoogte gebouwd. Wel kwam de kelder vol water te staan. "Al het werk van mijn vader, om het water van de polder op peil te houden was op die 17e april in één klap weg. En met die gaten in de dijk had bemalen geen enkele zin meer. Tijdens de onderwaterzetting kregen we wel evacués bij ons inwonen, o.a. de familie De Milliano". "Tijdens de oorlogsjaren", herinnert Liesbeth zich nog heel goed, "was het gemaal Lely enkele jaren ter camouflage groen geschilderd". Liesbeth Bobrsma woonde tot 1951 in een van die woningen aan de latere Zuiderdijkweg. Tot 1951 was zij werkzaam als telefoniste bij de PTT in Medemblik. Zij viel soms ook in in de telefooncentrale in Middenmeerxrf die bij De Oude Zeug. Tot 1951, want toen trad Liesbeth in het huwelijk, en dat betekende in die tijd: eervol ontslag. 604

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 28