Nog eerder dan de eerstgeborene" In de vorige Kroniek besteedden wij aandacht aan de heer Martinus Sluyter te Sneek, die wij - en veien met ons - op basis van het boek "Zuiderzeeland" beschouwden als de eerstgeborene in de Wieringermeer. Bedoeld artikel heeft nogal wat teweeggebracht, zodat we bijna durven vragen: "Wil de echte eerstgeborene opstaan?" Wie in dit verband kan blijven zitten is de bekende Middenmeer, Ad van Oers, geb. juni 1932. Dat hebben we in het vorige nummer ondubbelzinnig aangetoond. Waarschijnlijk is Ad van Oers wel de eerst gedoopte van de r.k. parochie Wieringermeer. Nu blijkt de door ons geïnterviewde Martinus Sluyter, geb. 7 febr. 1932, het ook niet te zijn. Mr. F. Kamp, de schrijver van het boek "Zuiderzeeland" heeft ons, en - al generaties lang - iedereen, op het verkeerde been gezet. Want wat blijktIn de Schager Courant van 21 april 1931 lezen we in de rubriek 'Regionieuws Barsingerhorn' - na een berichtje over vechtende Zuiderzeewerkers - het volgende: Vechtpartij te Kolhorn. 602 BARSINGERHORN Onder Zuiderzeewerkers. Twee der vech tersbazen met een mes verwond. Zondagnacht na afloop van het bal en sluiting in het café van Mej. de Wed. Jonker, geraakten de laatste grondwerkers uit Groningen en Enschedé, die allen wel een biertje te veel gedronken hadden, gezamenlijk naar huis. Vanaf het café tot de schoolbrug ontstond er on der elkander een kleine woordenwisseling, wat op den Westfrieschendijk in hooge mate toenam en men ten laatste tot vechten overging. -Er volgde een steekpartij met een mes of ander scherp voorwerp. K. uit Gronin gen beliep een sneede over zijn wang en oor, zoodat tweederde van zijn oor en bij neer hing en een tweede, N. uit Groningen, kreeg een kerf in den rug. De eerste was zoo hevig geraakt, dat overbrenging naar het Zie kenhuis noodig was en van de anderen kan dokter Werner de wonden nog hechten. Onze gemeenteveld wachter Kaper, die nog op de kust was, had nog een drukken post, om zijn gewonden, die op hem afkwamen, om hulp in het nachtelijk uur. Naar wij vernemen, gaat het met den patiënt in het Ziekenhuis goed. En den vermoedelijken dader, B. uit Enschedé, is de politie op het spoor. Oe eerste wereldburger is gister geboren in den Wie- ringermeerpolder en ingeschreven in de gemeente Bar singerhorn. De gelukkige was schipper Bos.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 26