De cultuurschuur van de heer Smeenk kreeg de naam "De Stern". Bij de schuur werd een dubbele arbeiderswoning gebouwd. Die woning werd in haar geheel aan de familie Smeenk beschikbaar gesteld, en dus verkaste het gezin naar de Hoornseweg. Het trof goed dat de nieuwe woning vlak bij het vlot lag. Dat bekortte de reis voor Clarie met een kilometer, en dat is mooi meegenomen in dat boomloze land, waar de wind je altijd te pakken had. De woning(en) aan de Havenstraat werd(en) weer bevolkt. Mïddenmeer werd wat groter. Dat bracht nieuwe bewoners mee en nieuwe ULO-leerlingen. Samen op de fiets naar Medemblik was wel zo prettig. Om de beurt op kop rijden tegen de wind in en de anderen in een lange sliert er schuin naast en achter. Het leek wel alsof de wind altijd tegen was. Het kon ook te bar worden met het weer en op zulke dagen bracht Clarie's broer de hele groep naar Medemblik met de auto van de heer Smeenk. Dat was nu weer zoiets dat toen en daar kon gebeuren. Broer Harm kon best met de auto rijden maar hij had als 15-jarige geen rijbewijs. Daarvoor was hij te jong; je moest ook toen 18 zijn eer je een rijbewijs mocht behalen. Het grapje was, dat de Wieringermeer toen nog geen openbare wegen had, alleen "eigen wegen" en daar golden de verkeerswetten niet! Op de dijk bij Medemblik eindigde die faciliteit; dus was het daar stoppen en uitstappen. Overigens een luxueus gevoel met de auto naar school te worden gebracht. De auto mocht worden gebruikt zolang er schadevrij gereden werd. Op een ongelukkige dag ontstond er toch enige schade en het was afgelopen met de ritten. Op het grondgebied van "De Stern" moesten heel veel sloten en greppels worden gegraven. Dat werk werd gedurende een zekere periode gedaan door werklozen, die dan wel geen grondwerkers waren, maar met een schop toch heel wat konden uitrichten. Deze mannen werden van verre per bus naar het bedrijf gehaald. Dagelijks kwamen er zo'n 3 tot 4 bussen naar "De Stern". De bussen werden geparkeerd op het erf en de chauffeurs wachtten tot het avond was om de mannen weer terug te brengen. 600 Cultuurschuur "De Stern" met daarvoor de geparkeerde bussen

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 24