Woonachtig in de Wieringermeer van 1932 - 1934 Clarie Smeenk vertelt haar verhaal Haar ouders, het echtpaar Smeenk - Berg, kwamen uit de provincie Groningen en vestigden zich in De Krim op een boerderij, samen met een broer van haar vader. De landbouwgrond was net in cultuur gebracht. Haar vader, de heer Pieter Smeenk, bouwde een riante woning tegenover de Gereformeerde kerk. Ook kocht hij een boerderij in Mariënberg aan de Kloosterdijk. Daar verveende hij het land en ging op de dalgrond boeren. De Nederlandse landbouw had het moeilijk om het hoofd boven water te houden in de jaren eind 1920 en begin 1930. Het rendement van zijn beide boerderijen was niet voldoende en Pieter Smeenk zag uit naar wat anders. Zoals meerdere landbouwers in die tijd dacht hij aan emigratie naar Canada of de VS. Mevr. Smeenk wilde dat niet. Het alternatief werd gezocht en gevonden in de Wieringermeer. Samen met vele agrariërs, die in soortgelijke omstandigheden verkeerden, kwam het gezin Smeenk in 1932 naar het nieuwe land. Het werk van dhr. Smeenk bestond uit toezicht houden en leiding geven aan de ontginning. Toen zijn positie geregeld was, kon het gezin verhuizen naar Middenmeer. Vader Smeenk huurde een bus met chauffeur van Hendrik Bleeker in De Krim. Daarmee reisde hij samen met zijn dochter Clarie, zoon Harm en de 23-jarige dienstbode Anna. 't Was wel een reis vanuit De Krim naar Middenmeer in een tijd waarin er geen doorgaande autowegen waren. De andere gezinsleden, waaronder Clarie's moeder, kwamen niet zo veel later per schip met de rest van de inboedel. En waar kwamen ze toen terecht? Aan de Havenstraat in Middenmeer, De bestrating was nog niet klaar langs de blokken woningen. Het huis was klein. Beneden waren een bescheiden woonkamer, een keukentje en een gangetje met toilet. Boven waren er drie slaapkamer(tjes). Er was door de Wieringermeerdirectie geen rekening mee gehouden dat in zo'n woning moeslijk een gezin van 10 personen was te huisvesten. Het moet gezegd worden, dat een zus wegens studie voornamelijk elders woonde. Maar ook voor 9 personen is een wat ruimere accommodatie nodig. Die werd verkregen doordat op de zolder de scheidingsmuur naar het naastgelegen huis was doorgebroken, en de drie slaapkamers beschikbaar waren voor 596

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 20