Zakenclub roerde de trom. Harde noodzaak was dat de weinige middenstanders, die in 1934 in Slootdorp en Middenmeer woonden, zich organiseerden. Op 11 jan.1934 werd in hotel Smit in Middenmeer de middenstandsvereniging opgericht. Het kleine groepje te hoop gelopen zakenmensen was zeer somber gestemd over de op hen toegepaste kolonisatie. Een vestigingswet bestond er nog niet. Toen naar de zin van de Directie de toevloed van de winkels niet erg vlotte, kreeg een aannemer vergunning om voor eigen risico winkelpanden te bouwen. Met deze omstandigheid kreeg Middenmeer te maken blijkens een verslag van de vergadering van juli 1935. De overbelaste middenstand had in feite voor het grootste gedeelte haast geen bestaan. Geklaagd werd, dat in een drietal woningen zaken zijn geopend, waarin mensen zonder enige vakkennis werden toegelaten. In Brugstraat 25 zat P J Impink, timmerman bij aannemer Kingma, die het pand had gebouwd en er voorlopig zijn bouwvakker in zette tot er in een betere tijd een zakenman het zou kopen. Simon Schoon, ook een bouwvakker, kreeg van zijn baas een winkel waarin zijn vrouw laarzen en schoenen zou verkopen. Simon stond 's avonds in de zaak als zijn vrouw het zo nodige geld bijverdiende met het schoonmaken van de Wieringermeerschool. Of de toenmalige voorzitter van de SDAP in Wieringermeer, de latere minister Sicco Mansholt, de toen al belangrijke krant Het Volk op de ontstellende omstandigheden van de zakenmensen in het nieuwe land heeft geattendeerd weet ik niet. Maar wel heeft toen de Arbeiderspers met nadruk de toestand gepubliceerd. Het werd zelfs zo dat in juli 1935 het bestuur van de Zakenclub voorstelde dat alle middenstanders veertien dagen lang een zwarte vlag halfstok zouden uithangen, terwijl borden aan de gevels zouden worden geplaatst met het opschrift "deze zaak is te koop". Dit voorstel werd door de vergadering van de Zakenclub gretig aan genomen. De Wieringer Courant van 23 juli 1935 meldde, dat de actie zou worden uitgesteld vanwege toezeggingen van de Wieringermeerdirectie. De Ministerraad en leden van de Tweede Kamer zijn er aan te pas gekomen. Voortaan zouden niet alleen vakbekwaamheid en kredietwaardigheid een rol spelen maar ook het behoefte-element kwam in het geding. Zegenrijke gevolgen voor de middenstanders van toen en later. Mondjesmaat. Mondjesmaat lees ik in die jaren van mobilisatie de berichten over nieuwe zaken in de Brugstraat, In 1937 is er de opening van de groenten- en fruitzaak van W D Braak op woensdag 6 april. Een jaar later, op 17 september 1938 vind ik in de krant een bericht over de nieuwe zaak in rijwielen en radio's van Gouke Venema op huisnummer 19, waar vroeger een schoenenhandel was gevestigd. Bij kapper Gerrit Zwart meldt de krant van 24 november 1938, dat de dameskapper C de Haan iedere week op maandag aanwezig is voor permanent, water golfen ondulatie. 593

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 17