UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE BRUGSTRAAT door ACM Teeling - Geers. De reconstructie van de Brugstraat, de hoofdweg door Middenmeer is klaar. Ongetwijfeld is de officiële opening voor velen een feest geweest. Vooral ook voor de actieve Zakenclub, die al lange jaren eerder op verbetering van de Brugstraat hamerde. In 1970 besloot de gemeenteraad in overleg met deze Zakenclub niet de straat te verbreden maar een aantal parkeerhavens aan te leggen vooral bedoeld voor de steeds meer winkelende autobezitters. Een jaar later was het zelfs zo, dat op 24 april 1971 de krant kon schrijven over het ombouwen van de straat dat het dorp Middenmeer een totaal ander beeld had gegeven. "De smalle straatweg met onduidelijke parkeergelegenheid is veranderd in een brede asfaltweg met ruime gelegenheid voor bushalten aan beide zijden van de rijbaan". Evenals vandaag het geval is, werd de grote verbetering gerealiseerd door de Gebroeders Beentjes, die destijds nog in Heemskerk woonden. Een beetje historie. De totale verandering van de Brugstraat en de feestelijke opening in augustus zijn een goede gelegenheid om in deze Kroniek te vertellen over het begin van dit alles. Dus van de tijd waarin nog geen sprake was van het dorp Middenmeer laat staan van een Brugstraat. Dit verhaal heb ik voor een groot deel uit gesprekken met de vele pioniers, die ik heb gekend; uit artikelen en nieuwtjes in de verschillende kranten en bovendien uit mijn eigen ervaring sinds mijn ouders in 1932 de mogelijkheid aan grepen om in de toen kale, lege en onherbergzame polder in de toekomst een eigen boerderij te krijgen. 1931 begon met een kleine advertentie in de kranten, afkomstig van de Wieringermeerdirectie, die in Alkmaar zetelde. Gegadigden voor een middenstandszaak in de nieuwe polder konden nadere inlichtingen hierover bekomen. Voorlopig kon men beginnen zich te laten inschrijven voor een bedrijf in Sluis I (later Slootdorp) of voor een zaak in Sluis III (nu Middenmeer). In je aanvrage moest je dan wel het soort van bedrijf opgeven en je voorkeur voor welk dorp. Bij mijn weten is mevrouw Kok - in 1932 van de oudste bakkerij in Middenmeer, waar nu Veenstra aan de Brugstraat zijn heerlijkheden verkoopt - nu nog de enige, die.ons kan vertellen hoe het haar en haar man in 1931 en 1932 verging. Mevrouw Kok, nu in Lelypark wonend, was tevoren met haar aanstaande en haar schoonouders in Sluis III gaan kijken. Waar het dorp zou komen stond een grote paal met opschrift "Sluis III" en verder was daar één kale vlakte. Wel was aannemer Batenburg uit Leerdam bezig met de bouw van woningen. Huizen voor de arbeiders van de "Cultuur", die vanuit Sluis III een brok polder in cultuur moesten brengen, woningen die langs de latere Havenstraat, de Kanaalweg en de Slootweg bij het arbeiderskamp van Sluis 587

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 11