Uit het levensverhaal van Teake J. Galama, 1914-1999. De familie Galama kwam in het voorjaar van 1939 vanuit Friesland naar de Wieringermeer, en woonde eerst aan de Wierweg, en later, tijdens de oorlogsjaren, aan de Klieverweg. Teake Galama heeft een levensverhaal nagelaten over zijn jaren in de Wieringermeer, waarvan hieronder een verkorte weergave over de onderwaterzet ting(17 april 1945), en de bevrijding. Teake Galama was een veefokker en paardenman in hart en nieren. Tot op hoge leeftijd zag je hem 's winters toertochten maken op z'n Friese doorlopers. Niet vreemd voor iemand die vijfmaal de Elfstedentocht heeft gereden. Hij heeft ooit in de oorlog in Middenmeer tegen de toenmalige NSB-burgemeester, Arie Saai, gereden. "Ik schaatste hem er volledig uit. Dat is één van mijn mooiste races geweest", schrijft Teake Galama in zijn in het Fries geschreven levensverhaal. "Ik schrijf alles op in mijn moedertaal, het Fries", zegt Galama in de rubriek "Aangesproken" van de Schager Courant in 1992. "Dat doe ik bewust. Ik heb er veel moeite voor moeten doen om al mijn materiaal te verzamelen. Degenen die zich later in mijn paperassen willen verdiepen, zullen ook hun best moeten doen om achter de feiten te komen". Gelukkig, is de redacteur van deze Kroniek geholpen door de zwager van Teake, de heer J. Miedema te Wieringerwerf, die de tekst vanuit het Fries vertaalde, en is daarover op een heel gezellige manier bijgepraat in Lelypark door de echtgenote van Teake, mevrouw Galama- Miedema. Het is half april, met een heel mooi voorjaar en de bevrijding in zicht. Geruchten over de onderwaterzetting van de polder doen steeds de ronde, en ook de vraag: "Vertrekken we dan, of blijven we hier?" Onze boerderij staat hoog in de polder aan de Klieverweg op het zogenaamde "Waardje", op een stuk land dat vroeger zelfs soms helemaal droog lag. Dan is er nog de Afsluitdijk, zodat er geen verschil meer is in eb en vloed. Daarom maken we ons nog niet erg ongerust. Ons was echter niet verteld, dat het IJsselmeer ruim een halve meter boven normaal peil stond, en dat door wind en stroming daar nog wel eens een meter bij kon komen. In eerste overleg wordt besloten: "We blijven hier, op nog geen 1500 meter afstand van het oude eiland Wieringen". En dan gebeurt het toch, de Duitsers laten de dijk springen en het water komt beangstigend snel door het kanaal naar het diepere deel van de polder. Al direct trekken veel mensen weg richting Wieringen. Ook wij nemen maatregelen en brengen alles wat kan voor de nacht naar boven. De andere morgen trekken nog steeds mensen langs, en 547

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 8