In de prachtige flat 'De Kalkovens', van waaruit je een schitterend uit zicht hebt over een vaart en een jachthaven, zit tegenover mij een man, die veel jonger oogt dan de 69 jaren die hij telt.Al direct ontzenuwt Martinus Sluyter 'het gerucht' als zou hij op een woonboot geboren zijn. "Neen, ik ben geboren in één van de barakken, die in Sluis I ston- den, en die bestemd waren voor de huisvesting van grondwerkers, bouwvakkers, schilders, enz. in de beginjaren van de ontwikkeling van de Wieringermeer. Mijn vader (toen 25 jaar), was als schilder in dienst bij schildersbedrijf Boomsma, dat bijna alle boerderijen in de verf heeft gezet". "Dokter Hoogkamer assisteerde bij mijn geboorte", weet Martinus nog. Hoogkamer noemde mij 'De Aardverschuiving'. Dat zit zo: toen hij op weg was naar mijn aanstaande geboorte moest hij met zijn auto het kanaal oversteken met een pontje. Toen het pontje te onstuimig de overkant bereikte stortte een hoop aarde van de wal op het pontje, waardoor zijn auto kwam vast te staan Na enig grond- verzet kwam hij toch nog op tijd voor de bevalling Toch wel een bij zondere bijnaam, hè!" "later moest mijn vader mij laten inschrijven op het gemeentehuis te Medemblik De nog maar net droog gevallen polder viel onder de gemeente Medemblik" "Later", zegt Martinus, "zijn wij gaan wonen in Middenmeer, in de Torenstraat. Ik meen nr. 11, naast Ir. Molbag. Die bekende foto met beer is toen achter het huis tussen de aardappelen in de Torenstraat gemaakt. Ik ben nog eens samen met mijn vrouw in dat huis op bezoek geweest. Dat was tijdens de viering van 50 jaar Wieringermeer" (1980, red.) "Koningin Beatrix bracht toen net een bezoek aan de jubilerende polder", vult zijn vrouw aan. Martinus woonde tot zijn 6e jaar in Middenmeer. Toen verhuisde het gezin Sluyter terug naar Sneek, alwaar zijn vader een schildersbe drijf begon samen met ene Kingma. Zijn broer Lammert is ook in de Wieringermeer (Middenmeer), geboren. In Sneek maakten 1 zus en nog 2 broers het gezin compleet. "Ach, veel weet ik me niet te herin neren uit mijn kinderjaren in de Wieringermeer", merkt Martinus rustigjes op. Maar bladerend in het boekje; "Wieringermeer in beeld", dat ik hem juist daar voor cadeau heb gedaan, komen toch weer enkele herinneringen bovendrijven. De namen dominee Finckensieper en pastoor Braak vallen, en "mijn vader kocht toentertijd een Fordje voor niet te veel geld bij Kees Klare in Middenmeer". Een foto van de oude werkkampen in Sluis I, (1931), en van de Torenstraat, (1933), die in het boekje staan, doen weer herinneringen dagen. "Ik weet dat een broer van mijn moeder, ome Mart Mulder, kok was in het werkkamp, en hij werkte in de HaKA- winkel in het dorpje Sluis I. Van de Toren straat zegt Sluyter zich de grote Hiermee is voorgoed de wereld uit geholpen als zou Ad van Oers de eerstgeborene in de Wieringermeer zijn geweest. "En", voegt Martinus Sluyter er nu aan toe: "ik heb nooit mijn eerstgeboorterecht verkocht; ook niet voor een bord linzensoep!"

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 28