nogal kwaad en al gauw slaan bij mij de stoppen door. De Duitse commandant grijpt zijn vuurwapen, maar dan gaat Simon Hylkema tussen ons beiden staan en weet de zaak te sussen. Ik word door hem teruggestuurd naar Stroe, en zelf weet hij met een andere boot naar de boerderij te komen. Maar ook daar is onrust. Duitse soldaten zijn in de nachtelijke uren op bezoek geweest, en daarom willen de onderduikers graag van hun taak worden verlost. De volgende dag wordt ook voor hen onderdak gevonden op Wieringen, en ook voor het vee is daar plaats. De eerste poging om het vee over te brengen mislukt. Een dag later met minder wind en meer manschappen lukt het wel. Het grootvee wadend door het water en het kleinvee in een bootje. En dan is daar de volgende dag de bevrijding. Heel Wieringen is in feeststemming. Het oude eiland zat vol met vluchtelingen en onderduikers en ieder gaat - nu hij kan gaan of staan waar hij wil - op route naar zijn plaats van herkomst. Voor ons, Galama's, is dat richting Friesland. De Afsluitdijk is echter nog afgesloten en er zijn ook geen auto's beschikbaar. In de Hofmanshaven bij Den Oever liggen twee visserschepen, en de visserlui zijn bereid ons over te varen als er een vergunning en brandstof komt. En dat lukt. Op 29 mei gaat alles aan boord, inclusief het vee, dat met een lier aan boord wordt gehesen. Al bij het verlaten van de haven komen we het eerste wrakhout tegen uit de Wieringermeer, waaronder een kerkbank. In Friesland wordt het gezin goed opgevangen, en na het ontschepen begint voor de familie Galama pas echt de bevrijding. 549 Teake J. Galama (1992) zoals velen hem zullen herinneren,(foto NH-Dagblad)

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2001 | | pagina 10