aanleg van de Wieringermeerdijk, waardoor de nog jonge Izaak in 1931 het Zeeuwse land verruilde voor de Kop van Noord- Holland; en Izaak als knecht bij boer van Nieuwenhuizen aan de Koggenrandweg, en als chauffeur bij transportbedrijf Butter te Middenmeer, en ten slotte foto's uit de Tweede Wereldoorlog, waarop we de jonge Izaak,(24 jr), zien als lid van de verzetsgroep van de Binnenlandse Strijdkrachten te Alkmaar, (ondergebracht in de Ringersfabriek aan de Kanaalkade aldaar) De oorlogsjaren hebben een duidelijk stempel gedrukt op het leven van Izaak van der Velde. Zijn gevoel voor recht en rechtvaardigheid is er sterk door bepaald. Nu, op zijn leeftijd, het geheugen hem soms wat in de steek laat, staat het gebeurde tijdens de bezettingsjaren hem alles nog duidelijk voor de geest. Een schitterend gedocumenteerd plak boek levert het bewijs van vele van zijn ervaringen, waaronder de ontmoeting in 1991 met de Canadese piloot, Gilles Lamontag- ne die in maart 1943 boven Abbekerk/Koggenrandweg middels de parachute aan de dood ontsnapte, een waar hoogtepunt is ge weest Bezoekers voor het museum komen vooral op de winterdag, want op Breestraat 13 kan men nog steeds ook z'n schaatsen door de 'vakman' laten slijpen. En passen je schaatsen niet meer? Gewis heeft Izaak van der Velde een passend paar te koop; of ruilen kan ook. En als voor Izaak eens de ijzers voorgoed in het vet gaan dan blijft de verzameling in de familie: "Zoon Cor heeft wel een plekkie" WJD. Een deel van de verzameling in 't Schaatsmuseum aan de Breestraat te M'Meer 536

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2000 | | pagina 13