t SCHAATSMUSEUM en MEER Met de komende regeerperiode van Koning Winder t chter- hoofd brachten wij een bezoek aan "'t Schaatsmu-s urn aan de Breestraat no13 te Middenmeer. De trotse verzamelaar, Izaak van der Velde, (79 jr), nodigt me onmiddellijk i kijkje te nemen in het tot tentoonstellingsruimte omgetoverde schuur tje aan zijn woning. Een waar eldorado voor de nebber, c.q. verzamelaar. De liefde voor het schaatsen en "een verzameling eens gezien bij een ander" gaven de aanzet tot deze hobby. De verzameling aan de Breestraat breidde zich uit door het afstruinen van rommelmarkten, en later kwamen mensen zomaar oude schaatsen brengen "Ik had vroeger twee hobby's", vertelt Izaak, "'s zomers wiel rennen of tochten maken op de racefiets en 's winters toer tochten op de schaats door West- Friesland en op Wieringen. In de jaren vijftig was Izaak betrokken bij eerste IJsclub Middenmeer. Daar trainde hij o.a. de jeugd op de smalle ijzers. De verzameling schaatsen geeft een duidelijk beeld van de ont wikkeling van de schaats. Van ijzers onder een blokje hout via de Friese doorlopers tot de hui dige hoge noren. De moderne klap schaats ontbreekt nog aan de ver zameling. "Deze zijn ook nog niet op rommelmarkten te vinden"Het oudste exemplaar in het museum is van 1680. Zelf een Engels model uit 1800 is er te bewonderen. Verder zien we naast de 'gewone' schaats de rondrijders en kunst schaatsen Izaak van der Velde met zijn racefiets25 jr. geleden. Tussen alle ijzers komen we nog een slee uit 1900 tegen en een rijkversierde zwierstok uit 1901.Deze laatste werd gebruikt bij het rondrijden en bij lange toertochten met meerderen tegelijk. Zelfs de oude oliestelletjes waarop de chocolademelk werd opgewarmd ontbreken niet in 't museumpje. Naast de uitgestalde schaatsen valt meteen de kleine wand met foto's op; kiekjes van bepalende momenten in het leven van Izaak van der Velde. Zo zie je zijn vader als werker bij de 535

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2000 | | pagina 12