Weg uit de Wieringermeer. 485 Onder de vele zorgen van de Directie was de bestrijding van de aan jonge polders eigene malaria. Dat deze gevreesde volksziekte (zoals in en rond Alkmaar in het begin van deze eeuw) geen kans in de Wieringermeer heeft gehad vindt zijn oorzaak in de van meet af genomen maatregelen. Door het geven van voorlichting en het uitdelen van be strijdingsmiddelen heeft Giena Olsder hierbij een werkzaam aandeel gehad. Midden in een groeiende gemeenschap levende, want ze was op 17 mei 1932 in het op haar initiatief gezette houtengebouw voor maatschappelijk werk ingetrokken, was zij voor ieder een aanspreekbare figuur. Door haar directe contact met het machtige Driemanschap was zij een ideale schakel bij de initiatieven van uit de poldersamenleving. Het gebouw kreeg al spoedig een extra functie, want in juni 1932 werd door de Directie goedgevonden, dat het Witte Kruis (pas geleden opgericht met als secretaris mej. H Olsder) een apart lokaal kreeg voor de wijkverpleging en voor het depot. 30 juli 1932 werden in het gebouw de voorbereidingen getroffen voor de oprichting van de Boerenleenbank (Raif- feisenbank) waarvan mej H Olsder secretaris zou worden. In dezelfde vergadering werd een Comité samengesteld voor de uitwerking van een plan voor de vereniging Ziekenhuis verpleging. Met applaus werd ook de maatschappelijk werk ster Olsder lid. Juffrouw Olsder was ook het aanspreekpunt voor de eerste landbouwwintercursus o.l.v. het hoofd van de Wieringermeer- school in Slootdorp, de heer Heerink. Al in het begin van 1933 zag Giena Olsder haar taak gaande weg overgenomen door een zich flink uitbreidende bevolking met haar capabele besturen. Ook diende de liefde zich aan. In de Wieringer Courant van 27 mei 19 3 3 kwam een door ingewijden reeds verwachte advertentie: Verloofd Gini Olsder, Slootdorp en Jan Stuut, Nieuwe Pekela. Een paar maanden later meldde de Wieringer Courant dat mej. H Olsder, landbouwhuishoudkundige uit Wieringermeer, was benoemd tot lerares aan de landbouwhuishoudschool te Oldeberkoop. Vermoedelijk is ze zonder meer uit de polder weggetrokken, want nergens lezen we meer over een afscheid. Toch werd ze niet vergeten, want op 26 juni 1936 lezen we in de krant, dat Jan Stuut en Gini Olsder te Muntendam op 10 juli gaan trouwen, gevolgd door een dankbetuiging op 14 juli d.a.v. Het leven in de Wieringermeer gaat zijn eigen gang. De oorlog, bezetting, inundatie, bevrijding, voor de tweede maal drooglegging op 11 december 1945, wederopbouw, opnemen van de herdenkingsfeesten, het feest van de Zilveren Polder in 1955. Tussen alle herdenkingsboeken, herinneringsartikelen in streek- en landelijke bladen een gedegen stuk in de Schager Courant "van onze correspondent te Middenmeer"zo goed doorwrocht dat hier een groot kenner van de poldergeschie denis aan het woord moet zijn.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1999 | | pagina 18