Giena in de ban. Bij beslissen alleen bleef het niet. 482 In de nieuw ontstane gemeenschap zou ze het maatschappelij ke, sociale en culturele leven mede stimuleren, omdat in het allereerste begin zelfs één enkeling hiervoor van grote waarde zal zijn. Voor Giena Olsder was er na alles gehoord te hebben maar vooral na het zien van de tekeningen en maquettes van de door prof Granpré Molière ontworpen dorpskernen, er maar één conclusie: Dit werk wil ik doen en geen ander!! Maar Giena had nog een moeder en die had haar dochter al zo lang op de boerderij te Meeden moeten missen, dat ze aan gaf: ze moest voorlopig maar eens thuis komen. Dat was echter niets voor de energieke Giena. In het geheim schreef ze naar Alkmaar en prompt werd ze opgeroepen voor een gesprek met ir. Roebroek, destijds speciaal belast met de kolonisatie van de landarbeidersgezinnen. Daar bij de directie in Alkmaar werd ze tot haar grote blijdschap benoemd. Met ingang van december 1931 trad ze in dienst als maatschappelijk werkster. Haar taak kende ze al. Haar ouders hebben haar de stiekeme sollicitatie vergeven. Honderden landarbeiders gezinnen zijn in hun woonplaats door haar onaangekondigd bezocht. Ruim twee honderd zijn er volgens haar zeggen naar de Wieringermeer gehaald. Het is toen in die paar jaar de kernbevolking van de dorpen Slootdorp en Middenmeer geworden. Geen kleinigheid voor deze enthousiaste maar ook gevoelige pionierster. Begin dertiger jaren woedde de landbouwcrisis op zijn hevigst en de werkloosheid onder de arbeiders op het platteland heerste als een besmettelijke ziekte. Via de Arbeidsbureau's, zoals ik al schreef, bekwam ir Roebroek de adressen van landarbeiders uit haast alle provincies want Wieringermeer betekende werk. Na voorselectie moest mejuf frouw Olsder ter plaatse poolshoogte nemen en beslissen over het advies, dat zij aan de Directie ging doorgeven. Allereerst kreeg de sollicitant een officiële brief van de secretaris, de Bruijn, van de Directie van de Wieringer- meerpolder, belangrijk genoeg om haar af te drukken. Het schrijven dd 5 april 1932 aan den heer K.Bolhuis te Eenrum (Gr.) luidde: 11 Bij dezen hebben wij de eer U te berichten, dat aan U - na overlegging van een bewijs van goede gezondheid van U en Uw gezin af te geven door Uw huisarts - een woning in de Wieringermeeer kan worden toegewezen, met plaatsing als landarbeider bij de Cultuurmaatschappij "De Wieringermeer11 onder de aan U bekende voorwaarden. Mocht U het bewijs van goede gezondheid nog niet ingezonden hebben, dan gelieve U dit alsnog te doen tegelijkertijd met ingesloten formulier, dat U in de hierbijgaande couvert onaefrankeerd gelieve op te zenden voor Maandag 11 april as

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1999 | | pagina 15