Hillegina Olsder en het begin. 481 De Cultuurmaatschappij, dochter instelling van de Directie, wilde zoveel mogelijk werken met bekwame arbeiders, die zich blijvend met hun gezin in de Wieringermeer wilden vestigen. Daarbij moest men er wel van verzekerd zijn, dat vooral hun vrouwen voldoende kordaat en goed huisvrouw waren, om opgewassen te zijn tegen de ongemakken, die aan emigratie verbonden zijn. Giena Olsder, 21 jaar oud, leerlinge aan de landbouwhuis- houdschool Nieuw Rollecate in Deventer, deed in het vroege voorjaar van 1931 met vele andere meisjes eindexamen. Kreeg het diploma lerares 1andbouwhuishoudkunde op zak, ging met een groep andere geslaagde meisjes op excursie om samen de goede examenuitslag te vieren, naar Holland en ook naar de splinternieuwe Wieringermeer. Toen al verzorgde de Wieringermeerdirectie vanuit Alkmaar propaganda-excursieswaaraan een goed geïnformeerde voorlichtingsambtenaar was toegevoegd. In Slootdorp, via de vlotbrug bij Kolhorn te bereiken, was nog niet veel te zien. Een rijtje landarbeidershuizen in aanbouw, elders al vast een paar cultuurschuren op kavels, die door de bedrijfsboeren en hun personeel in cultuur werden gebracht. Mocht er dan voor de Deventer meisjes in de polder niet veel te beleven zijn, de lezing, die de voorlichter in een lokaal van het woonkamp Sluis I gaf, was een heel boeiende. Zo boeiend, dat het gebodene aan Giena Olsder een totaal andere richting aan haar loopbaan zou geven dan zij krach tens haar opleiding van plan was te volgen. Zij hoorde meeslepend vertellen over de vroegere inpolde ringen, vooral over die van de Haarlemmermeer met zijn vele mislukkingen, over het leed, dat de eerste kolonisten daar hadden ondergaan en waar pas de derde generatie van boeren tot een behoorlijk bestaan kwam. Verrast was Giena te horen, dat de kolonisatie van de Wieringermeer op geheel andere leest zou worden geschoeid. Dat kon omdat de Staat zelf het grote werk van de afslui ting en de gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee had ondernomen Er zouden slechts zeer geselecteerde gezinnen tot dit nieuwe gebied, van ruim 20.000 ha, als kolonisten worden toegelaten. Gezinnen, die zouden worden getest op de netheid en flinkheid van de huisvrouw,het goed bekend staan in hun omgeving e.d. Ook wees de voorlichter op de religie, die men aanhing, want de autoriteiten, die met de kolonisatie zijn belast hebben de opdracht er nauwlettend op toe te zien, dat de Wieringermeer een afspiegeling zou worden van de gezindten, die Nederland te zien geeft. Voor een deel van dit selectiewerkaldus de public rela tions manager zou een maatschappelijk werkster worden aan gesteld. Haar taak zou niet alleen bestaan uit het selecte ren van de gezinnen, die zich voor vestiging in de Wierin germeer zouden aanmeldenmaar later zou zij tevens de huis vrouwen voorlichten over allerhande huishoudelijke zaken.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1999 | | pagina 14