blad 5 anderen lieten zich graag in die magere oorlogsjaren hier horen Ik las ergens in herinnering van ouderen, dat vooral in de laatste bezettingstijden die kunstenaars naar onze "graanschuur van Holland" trokken, omdat zij "in natura" werden uitbetaald. Van secretaris Lammers is verteld, dat hij de artiesten met 25 kilo capucijners of groene erwten honoreerde. Na de oorlog. Na de oorlog en inundatie is het herleefde Nut de ingesla gen weg voortgegaan. 4 april 1944 was men voor het laatst bij een geweest op een slecht bezochte avond met de voor drachtskunstenaar Willem van Capelle. Bijna drie jaar later, op 13 december 1946, vatte men de draad weer op. In 1948 wilde men aan het bibliotheekwezen een permanent karakter geven door de stichting van een centrale biblio theek Teneinde hieraan een bredere maatschappelijke grondslag te geven, vroeg het Nutsbestuur aan de pas gevormde gemeente raad om een subsidie. Voorlopig hield de raad hier de boot nog wat af bang als men was, dat ook de andere (christelij ke en katholieke) dorpse bibliotheken aan de bel zouden trekken Op muziekgebied trachtte het Nut de latente culturele belangstelling te verhogen door de Haarlemse Orkest Vereni ging (later NH Phylharmonisch Orkest) naar de grote zaal van "Smit" te halen. Later kwam er een Nutsuitvoering door "Die Haerlemsche Musyckcamer"Nog ligt in het geheugen van menigeen het kerstconcert van de Wogummers in de Hervormde Kerk te Middenmeer in 1952. Televisie Eind vijftiger jaren en begin zestig bleek men, vooral door de invloed van de televisie op het gedragspatroon van de mensen, vergadermoe. Voor culturele aktiviteiten in eigen omgeving werd minder en minder belangstelling getoond. Tal van verenigingen werden slachtoffer van die tendens, zoals de Wieringermeerfanfare en Soli. Het ledental van het Nut was onder de tachtig gedaald en een Nutsavond met minder dan veertig bezoekers was geen uitzondering. Zo werd de jaarvergadering van 31 oktober 1961 bezocht door 457

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1999 | | pagina 15