Het "Nut" stimulator van cultureel leven in de Wieringermeer. 453 Voorjaar 1937 gonsde het in de Wieringermeer van aktivitei- ten op allerhande gebied. Het nieuwe dorp Wieringerwerf, in 1936 met door het Driemanschap geleide verhuizing binnen drie weken bevolkt, opende het eerste gyranastiekgebouw, dat eerstens voor de kerkdiensten in gebruik werd genomen. In Middenmeer besloot de Boerenleenbank(Raiffeisenbank) tot stichting van een eigen bankgebouw naast dokter Hoogkamer aan de Brugstraat. De prille middenstandsvereniging roerde de trom met haar 56 zaken in de drie dorpen, waarvan "de meeste een sober en vele zelfs géén bestaan" hebben. Het Witte Kruis timmerde aan de weg voor de stichting van een zo noodzakelijk zwembad, daarbij in de Wieringer Courant geholpen door de aktieve redacteur Thijs van Vegten uit de boekhandel aan de Brugstraat, sedert 1934 secretaris-voorzitter-bestuurslid van veel Wieringermeerder verenigingen Bakker Kok liet zijn bedrijf uitbreiden, loodgieter Geertsma vestigde zich aan de Sternstraat. Bestuurlijk ging er ook wat veranderen. Het machtige Driemanschap van Smeding, Mesu en Roebroek ging plaats maken voor de overgangsregel naar een normale gemeente via instelling van het Openbaar Lichaam "De Wieringermeer" waarvoor in maart 1937 een wetsontwerp was ingediend. Ook op cultureel gebied gebeurde het één ander. Zo werd begin 1937 o.a. in Wieringerwerf een christelijke zangvere niging opgericht onder supervisie van dhr Fijn van Draad. Nut. In Middenmeer hadden enige ambtenaren van de Cultuurmaat schappij (meer kortweg bekend als "de Cultuur") zich ingezet voor de oprichting van een "Departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" en op 18 februari 1937 een voorlopig werkcomité gevormd: ir.B.Prummel,inspec teur bij de Cultuur; J W Lammers, bedrijfsboer en reeds in 1932 organisator van de fameuze Polderdag elke 21 augustus; K van Gaaien,pionier van het eerste uurbedrijfsleider bij de Cultuur en in 1937 al Ridder in de Orde van Oranje Nassau voor zijn verdiensten t.b.v. de polder. Naast deze drie keien de dames Harshagen - Visser en van der Bremen - Bos,ook al via hun echtgenoten verbonden met de "Cultuur".

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1999 | | pagina 11