Schokland nu 442 over Scandinavische zwerfkeien. Het bosgebied De bodem bestaat uit een verscheidenheid aan grond: veen, keileem, klei, klei op leem. Door de verschillende grondsoorten is de groei van de bomen divers. Alle bomen zijn ongeveer veertig jaar oud, maar naast fors uitgegroeide exemplaren zijn er andere die niet ouder lijken dan vijftien jaar. Door het wegvloeien van het water van het Schokkerbos naar het land aan de westkant is de grond vrij droog. Daar waar bomen op veengrond zijn gepoot is de bodem dermate ingeklonken dat de wortels vrijkwamen, er is een 'mangrovebos' ontstaan. Er zijn in het bos veel mogelijkheden voor bijzondere plantengroei. De Geschubde Mannetjesvaren groeit hier bijvoorbeeld, een voor Nederland zeldzame soort, waarschijnlijk afkomstig uit Engeland. Het bos is verder vooral bekend om de vele soorten paddestoelen, waaronder zeer bijzondere. Het Flevo-landschap, beheerder van het gebied, heeft met de provinciale overheid afspraken gemaakt over het beheer. Dit is gericht op het verkrijgen van een grotere variatie aan planten, zoogdieren en insecten. Daarvoor zijn een aantal maatregelen genomen. Greppels zijn afgedamd om te komen tot het vernatten van het terrein. Bosperceeltjes zijn gekapt om wat meer variatie in soorten en leeftijd van bomen te creëren; ook zullen hier andere planten ontkiemen. Langs bosranden zijn struiken geplant en krijgen ruigtekruiden de mogelijkheid uit te groeien; een prima schuil- en broedplaats voor vogels en insecten, maar ook konijnen en reeën zullen zich hier thuisvoelen. Landbouw Een boer uit de omgeving, William Vercraeye, pacht circa 50 ha landerijen bij het Flevo-landschap. Ook dit gebied is onderdeel van het beheersplan en gericht op het geleidelijk herstel en het versterken van de levensvoorwaarden voor een soortenrijke plantengemeenschap met bijbehorende dieren. Hierdoor kwam Vercraeye op het idee om oude cultuurgewassen als koolzaad, blauwmaanzaad, rogge, vlas en gerst op het eiland te telen. Bemesting gebeurt op basis van natuurlijke meststoffen. Van de rogge worden 'Schokkermoppen' gebakken volgens een oud recept. De gerst wordt gebruikt voor veevoer. De overige gewassen zijn oliehoudend en worden onder andere gebruikt voor de bereiding van margarine. In kruidenrijke zomen komen vlinders en andere insecten volledig tot hun recht. Het grasland wordt be graasd door Lakenvelder runderen. (Dit ras komt voor op de lijst van zeldzame landbouwhuisdieren.) Omdat er sprake is van een klein aantal dieren en uitsluitend dierlijke mest wordt gebruikt zullen in de toekomst bloemrijke weilanden ontstaan. Bestrijdingsmiddelen worden uitsluitend gebruikt als omliggende bedrijven hinder dreigen te ondervin den van deze vorm van beheer. Drie deelnemers aan de gidsencursus 1996/1997 in de provincie Flevoland, waaronder William Vercrae ye zelf, hebben hier voor hun eindopdracht een natuurpad aangelegd. Natuurlijk Schokland Enkele jaar geleden nam Vercraeye het initiatief belangstellenden over het eiland, het landschap en de teelten te informeren. Hij vergat niet om wat cultuurhistorie uit te dragen. Al gauw bleek dat de mensen meer wilden weten over Schokland, zijn ontstaan en zijn bewoning. Dit bracht hem op de idee om vragen die bij de 'consument' leven verder vorm te geven. Om hieraan te voldoen leek het hem goed een coördinatie te bewerkstelligen tussen partijen die iets te maken hebben met Schokland. Om alles in goede banen te leiden en om zo goed mogelijk aan de vraag van de consu ment te voldoen is het coördinatiebureau 'Natuurlijk Schokland' opgezet. Belangstellenden kunnen zich aanmelden en hun wensen op tafel leggen. Natuurlijk Schokland zorgt ervoor dat royaal en vakkundig aan die wensen wordt voldaan. Hiervoor zijn en worden gidsen opgeleid. Zij weten voldoende over de geschiedenis van Schokland, de cultuur en natuur om een goed verhaal te houden en een bezoek aan het oude eiland tot een interessante belevenis te maken.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1999 | | pagina 26