Voetje voor voetje werd het nieuwe land in cultuur gebracht W. HOI)RSMA WIERINGERWERE Een nieuwe fiets Boorsma heeft keus Locomotief-fiets Gazelle (VANAF F 156,—) 432 Zo is hec dan op 21 Augustus 25 jaren geleden, dar de „Lely" en „Lee mans", onze beide machtige gemalen, hun onafgebroken werk van 6'A maand staakten. De Wieringermeer was droog, d.w.z. bij het voorgenomen peil van 5 m N.A.P. kon worden geacht, de gehele oppervlakte te zijn drooggevallen. Een nieuwe polder en nog wel de eerste van het grote Zuiderzeeplan, was aan de Nederlandse bodem toegevoegd. Erg aantrekkelijk zag deze er overigens nog niet uit. Een grote oppervlakte, met zout water doordrenkt slik, waarop zich bij regenval grote plassen vormden welke door de wind over de nog kale vlakten werden gejaagd. Bij droogte daarentegen was soms de jonge polder in enorme stofwolken gehuld. Men leze er het boek van Prof. Zuur over de Bodemkundige gesteldheid van de Wieringermeer eens op na hoe moei lijk bijv. de beginperiode was voor de karteerdets, die zich in het nog vrijwel onbegaanbare terrein moesten verplaat sen. Er zo waren er vele pioniers, ^rbei- ders, middenstanders, bedrijfsleiders, ambtenaren, enz. Eigenlijk was het toen nog zo, dat men naar onze huidige kennis en opvattingen vrij slecht uit gerust aan het groce werk begon. Maar des te meer is hec merkwaardig, wanneer men de pioniers nog eens van deze pe riode hoort vertellen, dac er een grote mate van saamhorigheid heerste en dac dit voor velen dan ook een der mooiste perioden uit hun leven is geweest. Het vertrouwen in deze onderneming was overigens in deze beginperiode niet overmatig groot, de geschiedenis van calrijke oudere inpolderingen en droog makerijen waar vele zich vestigende lr. A. OV1NGE Rentmeester en Dijkgraaf pioniers hec uitermate moeilijk hebben gehad, zat diep in ons volk gegrift. Bo vendien viel de Wieringermeer droog in een tijd van economische depressie, ook al niet bijzonder geschikt voor een opti mistische kijk op het nieuwe land. Langzaam aan, als het ware voetje vooc voetje werd vanuit de randgebieden hec nieuwe gebied in cultuur gebracht, steeds verder de polder in en met dit in cultuur brengen dienden zich steeds nieuwe vraagstukken aan die om oplossing vroe gen; vraagstukken, niet alleen van tech nische, maar ook van sociale en econo mische aard. De oncwikkeling ging toch snel, drie dorpen en 512 boerderijen verrezen, de beplanting ontwikkelde zich voorspoedig en fraai; kortom, in de eerste 10 a 12 jaren plaatste de Wieringermeer zich met haar jonge vooruitstrevende bevolking in de eerste rijen van de Nederlandse land bouwgebieden. En toen de toenmalige Direccie van de Wieringermeer 29 Sept. 1941 afscheid nam van deze polder en deze overdroeg aan de haar opvolgende beheerders de Gemeente, hec Heemraadschap en hec Domeinbeheer - toen kon in vol ver trouwen op het monument „de Maaier" te Wieringerwetf de spreuk worden ge plaatst: „Hier werd een coekomst geboren!" Een coekomst voor zeer velen, die hier een bestaan hadden gezocht voor hen zelf en hun gezinnen. En toch, hoe broos bleek dit alles. In een laatste waanzinnige daad vernielde de bezetter onze sterke Wieringermeerdijk en alles wat in deze 15 jaren was opge bouwd, werd aan de vernieling prijs gegeven. Maar opnieuw werd de polder droogge legd, nu voor de tweede keer. En toen Probeert U eens de VANAF F 174,—) ol de Ook leveren wij Sportrijwielen vanaf f 14 5, M VAN 't RIET, Uw slager, Levert vet en mager. Al 23 jaar in onze Meer, Bewijst hij 'c steeds zijn klanten weer: Vlees en worst voor ied're eter, Vindt U beslist nergens beter! Terpstraat 3 - Wieringerwerf - Telefoon 276

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1999 | | pagina 16