Ildzockt tijdens de opening van liet nieuwe raadhuis onze Lunchroom 426 Maakt tevens kennis met de heerlijke producten uit onze banketbakkerij "Copö ^Öierincferwerj (Tegenover het nieuwe raadhuis) gebeurtenis, waarbij het gemeentebestuur zijn gemeentenaren wil ontmoeten. Dit raadhuis is gebouwd met de hoop, dat de bewoners van het „Nieuwe Land" deze hal als de hunne zullen beschouwen. Behalve de hal met zijn nevenruimte en gaanderij bezit het gebouw geen enkele gang. Alle vertrekken, zo goed de „representatieve" als de kantoren komen uit op de hal, waarin de grote trap de beneden-verdieping met de gaanderij verbindt. Beneden vindt men enkele kantoren, de kamer van de secretaris, een expositie-zaal voor een kleine permanente tentoonstelling en een woning voor de conciërge. De beide laatstgenoemde afdelingen zijn tevens bedoeld als reserve voor een mogelijke uitbreiding van de kantoorruimte. Na de trap bestegen te hebben komt men op de gaanderij. Deze ruimte is laag; aan de éne zijde kijkt men over de balustrade terug in de hal, aan de andere zijde vindt men de deuren die toegang geven tot verschillende vertrekken. De tussen die deuren overblijvende muur vertoont een reeks voorstellingen, betrekking hebbend op de geschiedenis van de Wieringermeer, van de trapopgang links- omdraaiend in chronologische volgorde. De voorstellingen zijn uitgevoerd in een „scrafito"-techniek, in Italië zeer algemeen in vroegere tijden. Aan de Westzijde van de gaanderij, daar waar de reeks scrafito's culmineert in een voorstelling van de uiteindelijke gevestigde en geordende samenleving, is de grote zaal, het hoofdvertrek van het gebouw. Deze zaal is zeer ruim en kan vele mensen bevatten, voor het gebruik is door middel van gordijnen een scheiding aan te brengen, zodat een raadszaal ontstaat aan de zijde van de publieke tribune en een trouw zaal aan de andere kant. Beide ruimten zijn naar hun gebruik gemeubileerd, maar kunnen samengevoegd worden, wanneer een grote gebeurtenis zulks wenselijk maakt. Grenzend aan de trouwzaal, ligt de bur gemeesterskamer, die met een vóór- en wachtruimte weer uitkomt op de gaanderij. Behalve de ,,Staatsie"-trap in de hal, bevindt zich in het torenlichaam nog een tweede trap, die vanuit de kelder komt en stijgt langs de publieke tribune tot aan het platte dak van het raadhuis, en hoger, tot op het uitzichtterras op de toren. Onder het gehele gebouw bevinden zich ruime kelders, ten dele benut als archiefberging, rijwielberging of met andere bestemmingen, maar ook vindt men daar nog een zaaltje, plaats biedend aan ruim 100 personen, geschikt voor instructieve bijeenkomsten van de brandweer of van wie daar verder onderdak zal vinden. In grote trekken is hiermede een beschrijving gegeven van het nieuwe raadhuis, tal van details zijn bui ten beschouwing gebleven; hopenlijk spreken deze een zo duidelijke taal, dat ze begrepen en aanvaard wor den door de aanstaande bezoeker. Hopenlijk, daarom, omdat eerst dan dit gebouw werkelijk tot „huis der gemeente" wordt, als elke burger zich hier thuis voelt en weet, dat het gebouw er. ook staat voor hèm. AALSMEER, September 195 5 DE ARCHITECTEN BERGHOEF EN KLARENBEEK I

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1999 | | pagina 10