Op ons rust de plicht om hun taak over te nemen, wat zij niet meer kunnen doen. Helpen aan de wederopbouw van ons Vaderland. Zij worden door ons allen geeerd, door ons allen beschouwd als een voorbeeld van plichtsbetrachting. Zij zijn gevallen voor een Nederland dat groot wil en kan zijn. Dan wordt met een enkele greep het doek van het monument afgenomen en onthult Z. E. het monument waarna door Z.E. de Nederlandse driekleur hoog in top wordt gehesen. Onder leiding van den onderwijzer Kees Burger van de o.l. school van Slootdorp worden dan enige liederen ten gehore gebracht en gedenkt Z.E. en de aanwezigen de gevallenen. Namens alle kerkgenootschappen in de Wieringermeer spreekt dan ds. S. P. de Goede.Ook de kerken willen op deze plaats de gevallenen herdenken. Wij wilden een monument omdat de gedachtenis bewaard zal blijven van degenen die in de strijd zijn gevallen. Wij hebben het monument in ons midden opdat wij hun niet zullen vergeten. Wij hebben het monument in de Wieringermeer omdat het herinnert aan de strijd voor de vrijheid die duur gekocht is. Het monument herinnert er ons aan de ontzaglijke moeilijke tijd die thans voorbij is. Het is ook een goede tijd geweest, omdat we allen een waren in het bevechten van onze vrijheid. We hebben tenslotte ook een monument gewenst om het Memento Mori, gedenkt te sterven. Het zal ons tevens herinneren dat er een einde is en komt. Ook wij moeten ons voorbereiden voor de genade Gods. De voorzitter van het comité en als burgemeester spreekt dan de heer G.G. Loggers. Met de onthulling van dit monument heeft de Wieringermeer thans twee monumenten. Het tweede is het gat van de Wieringermeerdijk, dat zal herinneren aan terreur en knechting. We moeten er echter voor oppassen dat we de werkelijkheid niet voorbij gaan. Dat blijkt uit een door mij ontvangen brief van de ouders van een der gevallenen:" Onze lieve zoon is er niet mee gebaat Hierna aanvaardt burgemeester Loggers het monument voor de gemeente Wieringermeer en stelt ieder in de gelegenheid een bloemenhulde aan de voet van het monument neer te leggen. Velen maken daarvan gebruik. Kransen en bloemen worden gelegd door LO, PTT, LTB, personeelscommissie, afd BS en van familie en kennissen van de gevallenen. De plechtigheid wordt besloten door het zingen van de eerste coupletten van het Wilhelmus, door de eerder genoemde schoolkinderen. Hierna defileren alle aanwezigen langs het monument en worden nog vele bloemen neergelegd. Het monument is van zandsteen vervaardigd in een kruis opgetrokken en bestaande uit zes stukken. De onderste twee blokken zijn blanco. Op de daarop volgende twee blokken komen de namen voor van hen die vielen in alphabetische volgorde t.w.: C. Douma -1945, A.C. de Graaf -1945, G. Kingma -1944, J. Koolhaas - 1940, P. Paulusse - 1940, J. v. d. Pol - 1945, N.H.F. Rikaart -1942, J. Varkevisser -1942. Op het dwarsstuk staan de letters ingebeiteld: Je Maintiendrai, ter 416 gedachtenis aan hen die vielen in de jaren 1940 - 1945, waarboven een blok met het wapen gedekt met kroon. Het geheel is geplaatst op een ronde heuvel met twee in geel genuanceerden metselsteen gemaakte trappen. Het geheel was ontworpen door den steenhouwer A. Ternote uit Voorburg.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1999 | | pagina 20