Sporen van het verleden. Wieringermeer. Minister Mansholt onthult het monument voor gevallenen. Een koude Zuid-oostenwind blaast over de vlakte en zo nu en dan vallen regenspatten als vele autoriteiten en belangstellenden zich verzamelen op de tweesprong Schagerweg - Westerterpweg, waar het monument voor de gevallenen is geplaatst en nog schuilgaat onder het doek en waar naast de Nederlandse driekleur halfstok waait. O.m zijn aanwezig Z. E. de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer Mansholt, de eerwaarde heren pastoor Langendijk, kapelaan Dekker, ds. S.P. de Goede, ds. Germans, ds. Vink, het gemeentebestuur van de Wieringermeer, afgevaardigden van de landbouworganisaties, de Gew. Comm. L.O. luitenant Haeck en de districtscommandanten van de voormalige B.S. de heren P. Blaauboer en P. van de Berg, familieleden en kennissen van de gevallenen, alsmede een groot aantal belangstellenden. De voorzitter van het comité, burgemeester Loggers, opent de plechtigheid precies op tijd en zegt dan: Excellentie, dames en heren. De burgerij heeft behoefte gevoeld aan een gedenkteken, hetgeen werd vervaardigd door den beeldhouwer A. Ternote van Voorburg en is geplaatst op de meest geschikte plaats. Spreker geeft vervolgens een uiteenzetting van de volgorde waarin de plechtigheid zou geschieden, vervolgens het woord gevende aan Z.E. den minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, erevoorzitter van het comité, den heer Mansholt. Vrouwen, bloedverwanten van de gevallenen, inwoners van de Wieringermeer. We staan aan de voet van het monument voor hen die vielen. Een achttal uit deze gemeente hebben hun leven gelaten in den strijd van 1940 tot 1945 toen de Duitsers ons land overweldigden. Dapper hebben zij gestreden. We zullen niet vergeten dat zij in de buitengewoon moeilijke dagen hun plicht hebben gedaan. Als we overzien wie gevallen zijn, zien we de gehele strijd van de bezetter mede door vrouwen en kinderen gevoerd. We zien ook hier dat in de Wieringmeer slachtoffers zijn gevallen door de slavenjacht. Twee zijn hiervan zijn hiervan het slachtoffer geworden waarvan J. v.d. Pol in Duitsland viel. Adri de Graaf was een van de besten uit de illegaliteit. Ik ben ervan overtuigd dat hij meer deed dan zijn vrienden uit de illegaliteit wisten. Hij stond in verbinding met andere groepen uit de illegaliteit waarmede wij nauwelijks contact hadden. Hij heeft vier jaar moedig volgehouden. Hij heeft noch zijn vrouw noch zijn kinderen ontzien. Wij zullen hem nooit vergeten. Op de wijde wereldzeeen zijn ook nog enige gevallen en wel Varkevisser en Rikaart. Zij hebben een strijd gevoerd tegen een overmachtigen vijand. Zij hebben een graf gevonden in de Javazee. Laten wij goed begrijpen dat deze acht mannen zijn gevallen voor ons Vaderland. Laten we niet alleen hen gedenken, maar hen trachten na te volgen. 415

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1999 | | pagina 19