Tevredenheid overheerst bij Genootschap Geschiedenis MIDDENMEER - Het gaat het Genootschap voor de Geschiedenis van Wieringermeer voor de wind. Het aantal leden zit nog steeds in de lift en ook de toekomst ziet er rooskleurig uit voor de historische vereniging. Zeker met het vooruit zicht dat ze op termijn waarschijnlijk een onder komen krijgt in de hervormde kerk van Sloot- dorp. De gezichten stonden deze week tijdens de jaarvergadering daA ook op tevreden. 410 Kapel aan. We besloten daar aan te gaan doen. Maar Ondanks de sneeuwval die het verkeer danig parten speel de, kende de jaarvergadering een goede opkomst. Ook enkele geïnteresseerde leden van de historische vereniging Medem- blik lieten als buren hun neus zien. Het Genootschap telt momenteel 328 leden. Daarvan wonen er ongeveer zestig niet in de polder. Maar door middel van het periodiekKroniek, dat ieder kwartaal verschijnt, blij ven ze uitstekend op de hoogte van het reilen en zeilen van de vereniging. Vorig jaar vierde de club overigens haar eerste lustrum. Het Genootschap is al gerui me tijd op zoek naar een eigen onderkomen. Ze heeft een omvangrijk archief en veel his torische voorwerpen die te maken hebben met de ontgin ning van de polder. Probleem tot dusver is dat ze geen moge lijkheden heeft om deze fraaie collectie te ontsluiten. Daar komt wellicht verandering in. De gemeente is vast van plan om de hervormde kerk in Slootdorp over te nemen. Het is de bedoeling dat er een cul tureel centrum van wordt gemaakt. De gemeente wil dat het Genootschap daar- ook haar intrek neemt. Daarmee zou een oude wens in vervul ling gaan voor de amateur-his torici. Op de jaarvergadering bleek dat de vereniging er ook in financieel opzicht goed voor staat. Ze heeft in elk geval een batig saldo. Bestuurslid W. Maris-Eriks trad af en haar plaats werd ingenomen door T. Kranenburg-Spaans. Vanaf tweede Paasdag is gedurende zes weken in het atelier Op de Zeebodem van Jan Grooteman een expositie te bezichtigen van het Genoot schap. Deze is twee dagen per week te bezoeken, van 14.00 tot 17.00 uur. Wie mee wil hel pen bij de inrichting van de tentoonstelling, kan zich mel den bij het bestuur van het Genootschap. Na afloop van de jaarverga dering verzorgde Nel Fijnheer van de historische vereniging Wieringen een lezing over de wijze waarop zij aan informa tie komt over lang vervlogen tijden. Het kerkarchief is bij voorbeeld zeer nuttig. „Eerst lagen de kerkarchieven opge slagen in de kluis bij de Rabo bank. Dan heb je er natuurlijk niets wat wat er toen allemaal los kwam, verschrikkelijk! We zijn maan den bezig geweest om alles te ordenen. Nu is het archief toe gankelijk via de computer", zei Fijnheer. Ze vertelde ook over de voormalige Kapel in Den Oever. Daar werden niet alleen godsdienstoefeningen gehou den, maar het was ook een plaats waar lichterschippers bijeen kwamen. Die kwamen nogal eens in actie in verband met de ondiepte op de Wierin- ger Vlaak. Als een flink zeil schip die ondiepte wilde passe ren, moest niet zelden de lading worden overgeladen. Als er een schip in nood was, werd de klok van de Kapel geluid. Dan werd, er door lichtschippers gedobbeld over de vraag wie erop uit moest trekken. Bij zwaar weer was dat geen pretje. Er moest dah ook geschoven worden. Van tevoren werd onderhandeld met de slachtoffers. „Wat is het je waard als ik je red?" was dan ook een vraag die via de scheepshoorn over de golven weerklonk. De lading en de mensen werden dan overgeno men. 1 Het oud-rechterlijk archief van Scheveningen is ook een goede bron van informatie. Daaruit zijn heel wat verhalen te peuren. Zoals het relaas van schipper Teunis Berg uit 1770, die ervan werd beschuldigd met geweld het schip Vrouwe Maria te hebben veroverd. Berg werd daarover in dè kroeg ondervraagd. Volgens zijn lezing was het schip vast komen te zitten in het ijs. Toen in 1824 het Noord-Hol lands kanaal gereed kwam, was er voor de lichtschippers niet veel meer te verdienen in Den Oever. De meeste schepen kozen de veilige route en voe ren via het nieuwe kanaal naar Amsterdam. De Oeverse Kapel is destijds steen voor steeh afgebroken en staat nu in het Zuiderzeemuseum. i Met het verleden ben je nooit klaar, dat heeft de historische vereniging Wieringen inmid dels wel ontdekt. Er duikt altijd wel weer wat op dat de moeite van het onderzoeken waard is. Zo gaat ze nu op zoek naar de herkomst van het intrigerende Maltezer kruis in de Hippolytuskerk.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1999 | | pagina 14