380 OVERWINTEREN 1931/32 10 Oogst 1931 was binnen. Het was, zover ik weet, alleen rogge geweest. Dat gewas was gekozen omdat het snel groeit en niet kieskeurig is wat de bodem betreft. Het was een goede oogst geweest. Vermoedelijk heeft de leiding de ontwikkeling van het gewas mat spanning gevolgd. In 1930 was de polder droog gevallen. In 1931 werd het eerste gewas verbouwd en het was een goed gewas. Er bleek weinig of geen hinder van zout. Toch wel opmerkelijk: de afsluitdijk was nog niet dicht. Wel lag de bodem bedekt met schelpen. Kennelijk kon men de bemesting aanpassen, zodat de kalk geleidelijk werd opgenomen. De rups- trekkers hadden met grote ploegen het land op wintervoor ge ploegd. Toen mocht de jonge poldergrond uitrusten na zijn eerste inspanning. Het landwerk was klaar. Alleen het graven van sloten en greppels ging zo lang mogelijk door. Ja, zo lang mogelijk. De vorst viel in en ook dat werk viel stil. De bewoners van de werkkampen gingen naar huis. Een nieuwe categorie bewoners moet nu warden genoemd: de vrachtschippersZij voerden vooral de grote, zware ladingen aan: bouwmaterialen en wagenbouwmaterialenDe winter viel in en de schepen zaten letterlijk vast. De kinderen kwamen op school, zoals die van de families Staal en Waker, We kenden die kinderen al. Hun ouders voeren regelmatig heen en weer van en naar de Wieringsrmeer Verscheidene bewoners van de 18 woningen gingen met Kerst en üud- en Nieuwjaar naar "het oude land". Er bleven daardoor heel weinig mensen op Sluis I. Wat zal het stil zijn geweest. Voor onze huidige tijd (1998) ongelooflijk stil. Denk je eens in: er waren misschien 3 of 4 autobezitters: Pastoor Braak, Bosma, hoofd van de smederij, Van 't Woud en vermoedelijk ook cand. FinkensieperAls ze al op Sluis I bleven, hadden ze waarschijnlijk geen reden om met de auto op pad te gaan. Wa ren de s1ak ken zand paden te berijden? Wat te doen als je er naast zou geraken en vast kwam te zitten? Nee, blijf maar- lekker thuis. Iedereen lekker thuis? Goed zo, dan kunnen wij onze slag slaan. Dat was kennelijk de redenering van inbrekers. Bij da Terp was het kamp gesloten en was de cantine gesloten. Hele maal niemand overwinterde daar. Vermoedelijk kwamen de inbre kers met een vrachtwagen naar de cantine bij de Terp. Ze be roofden de cantine. Heel grondig. Ze namen alles mee: de goe derenvoorraad het meubilair en zelfs de gordijnen. De canti- nebeheerder was weer terug bij "af". Ook in 1931 kon de mis daad er wat van Met deze ene uitzondering had de jaarwisseling een bijzonder rustig verloop. De oudejaarskarkdienst telde naast vader als voorganger twee volwassenen en drie kinderen onder zijn gehoor. Zo werd het oude jaar op passende wijze afgesloten.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1998 | | pagina 22