7 377 gan met schrijven want dat vond ik lastig. Dan rekenen en dan lezen. Ik vond lezen het mooiste. Als je dan je andere werk afhad, kan je net zo ver kamen met je leesboek als je tijd had. Tussendoor moest je bij de juffrouw komen om je werk te laten zien en om hardop te lezen. Ik vond het prach—tig als ik het hardop lezen van de hogere klassen soms kon volgen. Meteen de eerste morgen kwam de onderwijs-inspecteur al kij ken. In de loop van de eerste maanden kwam er dikwijls bezoek van hoge heren. Alleen heren waren 'hoog' in die tijd. De mi nister van Waterstaat was de hoogste baas van de polder. Hij bracht versnaperingen mee. Dat was iets bijzonders in die tijd. Eens is het hele kabinet tegelijk op bezoek geweest, op één minister na. Onze landsregering kwam eens kijken wat er in de Wieringermeerpo1der gebeurde. Daar gebeurde veel, zeker in die jaren van crisis en armoe. Onze polder was een ideaal beeld voor de maatschappij van 1931. Het sinterklaasfeest van 1931 was heel bijzonder. Onze juf frouw had de pastoor om raad gevraagd. Ze wist dat hij goede relaties had met een klooster dat bereid was iets aardigs te doen. Dat klooster kwam royaal over debrug. Ook de hervormde dominee wist wel wat bij elkaar te krijgen. Het resultaat was een bijzonder rijk sinterklaasfeest. Ook mijn broertjes en zusjes, die nog niet op school warenkregen een royaal deel. Na de winter kwamen er bijna dagelijks nieuwe kinderen op school. Het werd erg vol in het "schoollokaal". Juffrouw Den Ouden kwam er bij. Maar, vol is vol, ook toen al. Toen er nóg meer kinderen kwamen, moesten die wachten op de opening van de echte school. Aan de Kerkstraat werd daarvoor een mooi, nieuw gebouw gebouwd. Dat werd in gebruik genomen in augustus 1932. En de kinderen op school? Dat was het meest spannende. Op de eerste ochtend stonden we allemaal wat onwennig te kijken tot de deur zou opengaan. Broertjes en zusjes bleven nog wat bij elkaar en verder had niemand kennisgemaakt met andere kinde ren. Er waren drie zusjes Vos, die helemaal van Sluis III kwamen. Ik weet niet hoe ze dat deden. Vermoedelijk op da fiets. Tussen Sluis I en Sluis III lag ook zo'n slakkenzand- padIk keek eens naar de jongetjes die ongeveer even groot, of even klein, waren als ik. Er waren er twee: Wobbe Zuidema en Bar van Laar. Wobbe bleef bij zijn grote broer Tonjes. Bo vendien kon ik hem niet verstaanEr bleek verschil te zijn tussen Drents en Zeeuws. Met Bar ging het beter: hij sprak Nederlands en kwam aan dezelfde tafel zitten in schoolZo vond je je weg. Kort na ons kwamen de twee kinderen Van der Rijdt op school. Friezen. Jan, van mijn leeftijd, en zijn oudere zus Martha. Zij woonden op de baggermolen van hun ouders. Hun vader bag-

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1998 | | pagina 17