4 374 Wat was Sluis I in die tijd? Als je van Wieringerwaard kwam maakte de weg vlak voor het dorp een slinger naar rechts om aan te sluiten op de ophaalbrug. In oost-west-richting lag het kamp. Twee lange houten barakken, verdeeld in kamers. Elke kamer bestond uit een eet/zitgedeelte en een slaapge deelte, telkens voor, ik denk, S personen. De .ene barak was iets langer dan de andere omdat daar de keukenaan gebouwd was. Twee kamers waren als woonhuis ingericht, n.1. een voor de kak—kampbeheerderde familie Por, en een voor de geeste lijke verzorger, de hervormde candidaat FinkensieperOp de kamers werden zoveel mogelijk provincie—genoten samen gehuis vest De sluis, genummerd Sluis I, hield het waterpeil van de pol derafdeling richting Wieringen op de gewenste hoogte. Mis schien waren om die reden de sluis en de ophaalbrug wel de eerste bouwwerken van het latere Slootdorp. Over de brug ge gaan, zie je links de cantine. De heer Zwaan verkoopt daar op beperkte schaal levensmiddelen, verschaft koffie en thee en verkoopt werkschoenen, laarzen en dergelijke. De cantine stond waar later de winkel van Van der Kooi is gebouwd. Wanneer we nu naar links kijken, zien we vóór het kanaal een kleine keet staan met een paar ruitjes in de wanden. Dat is het schuilhokje van de pontbediendeDe wég naar Wieringen gaat over deze pont die doorgaans bediend wordt. Staan we bij de cantine en kijken we vooruit naar het oosten, dan zien we in de verte de Terp. Vlak voor de terp staat iets links het kamp, een werkkamp als in Sluis I. Ook kunnen we misschien de cantine onderscheideneen mooi houten gebouw, helemaal groen geschilderd. Nu komt het: de stenen gebouwen van Sluis I. Dichtbij staat een dubbel huis; een huis zoals het onze. Aan weerszijden een donkerbruin gecarbo1ineerd schuurtje. We komen van de cantine en passeren de eerste helft van het blokje van twee. In die helft van het blokje woont het echtpaar Theunissen. Amster dammers, stadsmensen. Zij passen wonderwel in deze eenzaam heid. Mijnheer Theunissen bezorgt post en doet allerlei diensten buiten da deur. Mevrouw Theunissen werd al gauw "Moe" Theunissen genoemd. Zij bediende het postkantoor. Als enige plaats met telefoonaansluiting was ze betrokken bij lief en leed van de kampbewonersDp een hartelijke manier leefde zij inderdaad mee met al die mannen die ver van huis waren en die soms maanden aaneen van huis verwijderd bleven. Het postkantoor stond op de plaats van het na-oorlogse pand Brink 50. De 18 woningen staan enige honderden meters verderop. Zoals gezegd, in blokjes van 2. De eerste 5 staan verder van de weg. De aangebouwde schuurtjes staan aan de achterkant. De andere 4 blokjes hebben hun schuurtjes op zij aangebouwd. In

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1998 | | pagina 14