k haiq De Koningin naar de Zuiderzeewerken. AANKOMST TE SCHAGEN. De rit naar Den Oever. V/IEIUNGEN IN VLA6GET00I. Gistermorgen is de Koningin, vergezeld van prinses Juliana per extra-trein te Schagen aangekomen, van waaruit verder per auto naar Den Oever, op Wieringen zou worden gereden, ter bezichtiging van de Zuiderzee werken. Precies om 10 uur 20 rolde te trein het station te Schagen binnen. Op het plein voor het gebouw had zich een groote menschenmenigte verzameld, die dicht om de Koninklijke auto's geschaard stonden. Een vol doende politiemacht, onder leiding van den majoor bij den Rijksveldwacht, den heer Boot, was op de been, om de menschen op een behoorlijken afstand te houden.. Toen de trein stilstond, stapte Hare Majesteit en de Prinses met haar gevolg uit, waarna ze werden ont vangen door ir. De Block v. Kuffeler, directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, die de Koninklijke familie op de wqrken zou rondleiden. Van eenige officieele ontvangst was verder geen sprake, daar, zooals be kend, de reis streng Incognito zou worden gedaan. Wij vernamen zelfs, dat de autoriteiten van de Zuiderzee werken op Wietingen de boodschap hadden gekregen, om hun hooge zlj-e en hun jacquet maar in de kast op te bergen. Wel zagen we o.m. op het perron nog den loco-burge meester van Schagen burgemeester Comelissten "is n.1. met vacantie alsmede burgemeester Lovlnfc "vaiJ Anna Paulowna. Onder het gevolg van de Koningin merkten we op baron Van Geen, secretaris van Hare Majesteit, Na de begroeting op het perron werden de auto's opgezocht Als uitgang werd gebezigd het hek aan de Zuidzijde van het station. De menigte stond inmiddels verlangend uit te zien en toen eindelijk de Koningin en de Prinses voor de opening van het hek verschenen, ging een luid gejuich op. Onmiddellijk werden de auto's bestegen en kregen de leden van het Koninklijk huis nu gelegenheid om naar alle kanten het juiohende publiek minzaam toe te knikken. Nog enkele bevelen uitgedeeld en toen ging het onder een klein regenbuitje, zoodat de Prinses haar paraplu opzette, den Stationsweg op, nagewuifd door de enthousiaste menigte. Op dit oogenbllk zal Hare Majesteit zich misschien nog herinnerd hebben, hoe ze ook voor 8 jaar terug in 1921 ter gelegenheid van de groote Landbouwtentoonstelling in Schagen is geweest, en de hartelijke ontvangst haar toen ten deel gevallen. De rit naar Wieringen. Over den Stationsweg dan ging het langs de Nieuwe Laagzijde, Gedempte Gracht en Noord en zoo Schagen uit. Ook al in verband met het niet officieele van dezen tocht, werd nergens halt gemaakt en waren dus ook in de Zijpe geen van de gemeentelijke autoriteiten ter ontvangst aanwezig. Wel woei overal, waar het gezel schap doortrok, de vlag van den toren. Met een flink vaartje ging het de Grootesloot langs naar Oudesluis, door dit dorp heen en vervolgens langs het Oude Veer naar KlelnesVaia Het dient nog gezegd, dat de Koningin en de prinses in een open auto hadden plaats genomen. Met verminderde vaart ging het door de Klelnesluis waar langs den weg verscheidene menschen stonden om de Koninklijke familie te zien en toe te wulven. Waar voor het eerst halt werd gemaakt. Vervolgens naar Ewijcksluls, de plek, waar de werk zaamheden van de Zulderzee-drooglegging zijn aange vangen. Vanuit de verte woeien de vlaggen vanaf de hooge punten het gezelschap reeds tegen. Het was dui delijk, dat deze plaats niet zoo maar zonder meer ge passeerd zou worden. Weinige ©ogenblikken later kwa men de auto's de hoogte reeds op en werd halt gemaakt op den hoek, waar de afsluitdijk naar Wieringen be gint. Hier stapte het hooge gezelschap uit en ging het onder leiding van Ir. De Block van Kuffeler den dijk op, waar Hare Majesteit en de Prinses een blik sloegen over het grootsche werk, voorzoover dat vanaf deze plek Is te overzien. Met zichtbare belangstelling werden de ver schillende aanwijzingen gevolgd. Na ongeveer een kwar tier werd weer ingestapt en ging het onder hoera-ge- roep van de verscheidene menschen, die er waren ko men kijken, weer verder. Door Wieringen. Om den afsluitdijk af te rijden, gaat heel wat vlugger, dan de tijd, die indertijd noodig geweest Is om hem te leggen, Al heel spoedig was dan ook Wieringen bereikt, waar het zeer zeker wel voor den eersten keer Is ge weest, dat onze Koningin daar verschijnt. Van talrijke Jjuijei^ woejen^ vlaggen en stonden de menschen, langs de weggqsch^ard om de auto's vóor5b|j te zien'trekken. 'Van alle kanten Werden de kohihgin'eh' de prinses hartelijk toegewuifd. Te Hippolytushoef stonden op den hoek de menschen opeengepakt om de auto's voorbij te zien gaan. Het was maar een oogenblik en nu werd de laatste etappe van dezen auto-tocht aangevangen. Be halve het vele stof, dat werd opgewaaid, was er langs den weg naar Den Oever niet veel te zien. Totdat men het begin van dit nu zoo belangrijke en veel besproken dorp de mooie, pasgebouwde villa's met rietbedekking opduiken. Des te verwonderlijker doet het aan, wanneer we even later door de nauwe, doch desondanks aardige Dorpsstraat van Den Oever de plek moeten bereiken,, waar het hoofdgebouw van de M.U.Z. is gelegen. Ditf L ls voorloopig het eindpunt, Het heele gezelschap stijgvV hier uit en gaat langs de werlthaven naar de Sluisput, waar het nu weldra uit ons gezicht verdwijnt. We weten alleen nog, dat aan boord van een der directie-vaartuigen, de „Zilvermeeuw" 's middags een tocht is gemaakt langs de werken op het Bree- zand, alwaar de heer Ir. Rlngers Hare Majesteit en de Prinses rondgeleidde en verder naar de Mid- delgronden, en het Kornwerderzand. Vervolgens la In den namiddag teruggekeerd naar Schagen, waar de nacht in het slaaprijtuig, gestation- neerd op het stationsemplacement is doorgebracht. Den volgenden dag, dus vandaag (Dinsdag) ver trok de oKningin te ongeveer acht uur weer naar Den Oever o-m vandaar een tocht te maken langs het werk 354

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1998 | | pagina 10