bleven hun petroleumtoestellen trouw en alleen om het "vreemde koken" maar ook om de investering. Voor zover nodig leerde juffrouw Olsder de vrouwen op electrisch koken. Heimwee De eerste dagen had men het druk met de woning in orde te brengen en de tuin aan te leggen. De man had zich inmiddels bij de directie gemeld en hem was gezegd bij wie hij moest werken en hoe hij er moest komen. Natuurlijk was er naar zijn schop ge keken want die moest hij zelf meebrengenDe mannen gingen s-morgens vroeg op pad en kwamen s-avonds pas na zes uur thuis.Ze fietsten in groepen over de schelpenpaden en trokken zich met pontjes over. De kinderen gingen na 16 augustus 1932 naar een nieuwe school met een nieuwe juf of meester en steeds meer andere kinderen. Ze vermaakten zich best vooral in de zomer. De vrouwen hadden al vlug één of meer kostgangers. Was ieder de deur uit dan viel de stilte. Natuur lijk hadden ze veel werk.Stofzuigers en wasmachines had men niet.Ondanks al dat werk stoorde de stilte. In de vorige woonplaats liep je dan even naar "huis" naar een vriendin of naar een gezellige buurvrouw. Na een kopje koffie of thee ging je weer opgewekt naar huis. Maar hier? Je kon niet even een bood schap. Je kende niemand. De buurvrouw sprak Fries terwijl je zelf b.v. van Walcheren kwam. De dagen waren eenzaam en lang en menig traantje werd weg gepinkt. Als je nog een klein kind had,kon je even wandelen. Je zag dan huizen en daar achter een on afzienbare vlakte. Zelf heb ik heel veel heimwee gehad.Als kleuter van 16 maanden was ik gewend 1s-morgens bij opoe Timmer mans een boterhammetje te eten met een kopje melk -293-

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1997 | | pagina 19