Kminermoleit voor het baggeren van keilcein. Foto van hot Poi'K-Poto-bureau A. on E. Frunkï, A mstecdam.) afsluitdijk gezogen en door de bakkenzuigers gebracht in onder- lossers en eievatorbakken. Met do onderlossers wordt, achter den in aanleg zijnden keileemdam, in de diepere gedeelten van het Amstekliep het onderwater gelegen deel van het zandlichaam opgestort, terwijl de eievatorbakken gevoerd worden naar een der drie perszuigers, die het zand in het bovendeel van den dijk persen. De zinkstukken voor de bekleeding, over 300 M. lengte, van dc kruin van den overstortdam, zoomede de kraagstukken voor de bekleeding der onderwaterbeloopen aan de binnen- en buitenzijde van den dijk, zijn tot dusver gemaakt op een strand langs de Wievingsche kust bezuiden den afsluitdijk; de kraagstukken welke na de sluiting aan de noordzijde nog noodig zullen zijn, zullen vervaardigd worden in den hoek aan de noordzijde bij de aansluiting van den in aanleg zijnden dijk aan den Wieringschon wal, waartoe aldaar door zaad storting kunstmatig een strand zal worden gevormd. Het benoodigde rijshout wordt voor den wal direct uit de schepen gelost, en opgeslagen achter de voor het maken der zinkstukken gebruikte terreinen. Bij den aanvang van het werk was reeds een hoeveelheid stovtsteen op Wieringen bezuiden den aan te leggen afsluitdijk opgeslagen, welke steen aldaar in 1920 werd aangevoerd in verband met de beteugeling van het Amstekliep (zie de Maandberichten Nos. 4 en 5 van 1920). Overigens wordt de benoodigde steen gelost op Wielingen benoorden den dijk, aan een daar aanwezigen steiger bij het voormalige Quarantainestation, en voorts langs het nieuwe afwateringskanaal nabij van Ewijckssluis. De benoodigde puin wordt, waar de diepte dit toelaat, rechtstreeks op den dijk of op Wielingen gelost, terwijl voor het westelijk deel van den dijk op het. wad de puin in het nieuwe afwateringskanaal wordt aangevoerd, en daar gelost wordt door de kraan, die voor liet keileemlossen in gebruik is. In een volgend Bericht zullen nog eenige mededeetingen worden gedaan over het zand bedrijf en enkele andere onderdeelen van de uitvoerins'.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1997 | | pagina 13