Per 1 november 1939 werd de Graaf sr. pachter van het bedrijf K 6 aan de Oosterterpweg en op 1 mei 1940 werd Nieuw Vennep verlaten. Daar konden vader en zoon niet alleen overdag de jonge weerbarstige bovengrond bewerken maar spoedig ook on dergronds door oom Adrie in het verzet tegen de overwel diger worden betrokken. 17 april 1945 kwam en de wandaad van de bezetter maakte dat het gezin de Graaf naar Twisk en later naar Wierin- gerwaard evacueerde. Op 2 mei 1946 trouwde Jaap met Heily Splinter, die hij als 19jarige in Nieuw Vennep had leren kennen en met wie hij een noodwoning bij de boerderij aan de Ooster- terpweg betrok. Door het overlijden van zijn vader in augustus 1951 nam Jaap als 30jarige het bedrijf over. Tevens volgde hij zijn vader op als voorzitter van de Beursvereniging. Verder was Jaap, als enthousiast schaatser, mede-oprich ter van de IJsclub WieringermeerAls oudste bestuurslid werd hij in 1990 bij zijn 25jarig jubileum gehuldigd. Bij de eerste bijeenkomst om na te gaan of er belang stelling was om te komen tot de oprichting van een Genootschap voor de Geschiedenis van Wieringermeer trad de Graaf als voorzitter op. Tijdens de oprich tingsvergadering op 10 december 1992 werd Jaap de Graaf de eerste voorzitter van het Genootschap. Helaas zou hij het eerste lustrum van het Genootschap niet mogen beleven. Augustus vorig jaar kreeg hij te horen, dat hij een zeer ernstige ziekte had. Ook tijdens de laatste maanden stelde hij grote be langstelling in het wel en wee van het Genootschap. Zondag, 23 maart 1997, was voor ons Genootschap een heel zwarte dag Het bestuur en veel leden waren bij de rouwdienst en de begrafenis aanwezig. Hij moge rusten in vrede. Tonny Teeling-Geerssecretaris.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1997 | | pagina 4