Zij bezochten de beurs te Middenmeer niet en leverden daarmede een van de eerste demonstra ties tegen de bezetter. Met bewondering en trots namen de goede Ne derlanders van deze moedige demonstratie kennis. Met woede en wraakzucht sloeg de bezetter haar gade, die onmiddellijk z.g. Nederlanders bereid vond een onderzoek naar de aanstichter in te stellen. Het derde hoofdmoment in de geschiedenis van de beurs speelde zich af kort na de ramp, die de gemeente trof, ten-gevolge van de wandaad van de bezetter. De wandaad, die de eens zo bloeiende Wieringermeer aan de vernielende kracht van het water prijs gaf en de bevolking noodzaakte een goed heenkomen van veel, dat haar lief en dierbaar was. Wij denken hier aan die merkwaardige woensdag in de maand mei van het jaar onze bevrijding, toen als gevolg van het kloeke bestuur van de vereniging, de eerste noodbeurs in café Laan te Winkel kon worden gehouden. Een besluit, waarvoor de gehele bevolking van de gemeente het bestuur nooit dankbaar genoeg kan zijn, en waarvoor ik het vanaf deze plaats gaarne alle hulde wil brengen. Want deze noodbeurs was meer dan enkel een verzamelpunt van hen die hun zaken wensten voort te zetten. Zij was weer een demonstratie; een getuigenis. Zij bevestigde elke week opnieuw de waarheid van Professor ter Veen in zijn brochure; "de kolonisatiepolitiek in de Noord Oost Polder". "De Wieringermeer is niet bevolkt door een mengelmoes van eenlingen, doch door Nederlan ders, die zich als zodanig sterk verbonden gevoelen, trots op het vertrouwen, dat het Vaderland hun schonk, volkomen bewust van de grootste taak hun gedragen". De noodbeurs te Winkel. Zij demonstreerde, dat de Wieringermeerbevolking uit goed Nederlands hout gesneden is. Een bevolking, die niet bij de pakken wil neerzitten doch die zich bewust blijft van het vertrouwen, dat het Vaderland haar schonk. Het oog vast op de toekomst richtende, sloeg zij na de ramp, onmiddellijk en zonder aarze ling, weer de hand aan de ploeg. Het vierde hoofdmoment in de geschiedenis van deze graanbeurs is dan de dag van heden, waarop de noodbeurs te Winkel vervangen is door de Beurs van Middenmeer. Een voorval, dat ons allen vervult met grote blijdschap, doch een blijdschap welke getem perd, overschaduwd wordt door het smartelijke verlies, dat de vereniging in de bezettingsjaren heeft geleden, door het heengaan van twee van haar bestuursleden, A.C. de Graaf, vanaf de oprichting tot 17 april 1945, toen hij door de landwacht lafhartig werd vermoord, de energieke voorzitter van de vereniging, wiens belangrijk aandeel in de verzetsstrijd van het Nederlandse volk ik niet behoef te gewagen. J. Koolhaas vanaf de oprichting, de ijverige en voortvarende secretaris van de vereniging, die in de strijd tegen de vijand op 13 mei 1940 las officier van de Landmacht het leven liet. Moge de aanblik van de in de aanvang onthulde gedenksteen, waarin de namen van hen zijn gegrift, voor ieder bij herhaling een aansporing zijn het voorbeeld van deze voortref felijke bestuursleden na te volgen. Dames en Heren. Zo zal dan over enkele ogenblikken de Beurs te Middenmeer weer beginnen. Daarmee is het centrum van het handelsverkeer teruggekeerd en een zeer belangrijke schrede gezet op de weg naar herstel van het maatschappelijk leven. Allen, die hieraan hun medewerking hebben verleend, komt zeker een woord van dank toe. Uw bestuur, meneer de voorzitter in de eerste plaats, doch ook de Combinatie, welke de aan de bouw van dit pand verbonden financiële risico's heeft durven aanvaarden, voorts aan de heer Smit, de exploitant van deze zaak, aan wiens moed en onvermoeide arbeid het niet in de laatste plaats te danken is, dat wij allen hier vandaag bijeen konden komen en aan alle handwerkslieden. pag236

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 12