Bij de heropening van de beurs heette de spreker de aanwezigen, in het bijzonder de vele genodigden, hartelijk welkom. Een groot aantal autoriteiten zowel uit de polder, als uit de directe omgeving daarvan en ook uit tal van andere plaatsen gaven van hun belangstelling blijk. Niet alleen een overweldigend aantal al dan niet getrouwe beursbezoekers, doch bovendien was de pers met talrijke vertegenwoordigers aanwezig en zelfs werd de plechtigheid uitgezonden door de Nederlandsche omroep. DE PLECHTIGHEID. Zijn Excellentie Minister Mansholt, die aanvankelijk de opening zou verrichten, bleek helaas door ambtsbezigheden verhinderd. In zijn plaats was thans de eer aan onze burgemeester, die precies kwart voor elf het voor de zaal gespannen oranje lint doorknipte en daarmede de symbolische handeling van de openstelling verrichtte. Onder het betrachtten van twee minuten stilte te herdenking van de gevallen bestuursleden, trad Corrie de Graaf, dochtertje van wijlen de voorzitter naar voren om in de wand aangebrachte herinneringsplaquet te te onthullen. De burgemeester sprak daarna als volgt: Heren leden van het bestuur van de vereniging voor de graanhandel te Wieringermeer, Dames en Heren, Wij leven hier in de Wieringermeer wel snel. In december van het jaar van onze bevrijding werd de Wieringermeer, dank zij de geweldige prestaties van de dienst van de ZZW. in samenwerking met het Heemraadschap, opnieuw onttrokken aan de macht van Neptunus. Onmiddellijk daarop kwam, om met vadertje Cats te spreken, Ceres in het landt, die daar den ploeg en het kouter vandt. En door den noesten arbeid van boer en landarbeider, zwaaide Ceres reeds dit jaar weer de scepter en stonden de gele golven vlammend als vreugdevuren weer op de nieuwe aarde. Zo werd binnen de tijd van een jaar de terugkeer mogelijk van Mercurius, wiens handelsgeest de Romeinen op de voorgrond stelden, door hen af te beelden met een beurs in de handen. Mercurius is gereëvacueerd en heeft zijn beurs meegebracht. Het is volkomen begrijpelijk, dat het bestuur van de vereniging voor de graanhandel dit heuglijke gebeuren, niet onopgemerkt heeft laten voorbijgaan. Want inderdaad in de geschiedenis van deze vereni ging, ja in de historie van onze jonge polderge meenschap mag deze opening met gouden letteren worden vermeld. Spreker geeft vervolgens een overzicht van de beurs, vier hoofdmomenten spelen zich daarin af. Zij werd op 26 februari 1936 geopend in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten en genodigden. Wij herinneren ons alles nog als de dag van gisteren, deze zo veel belovende gebeurtenis. Van de aanvang af mocht de beurs zich in een druk bezoek verheugen. De belang stelling uit alle delen van ons land, was een afspiegeling van de Neerlands twaalfde provin cie. Toen kwam de oorlog en de daarop volgende bezettingsjaren. Doch alle terreur en onderdrukking ten spijt, de vereniging bleef kerngezond, zoals ook de Wieringermeerbevol- king niet vatbaar bleek voor Nationaal Socialis me besmetting. In een in het gijzelaarskamp van st. Michels- gestel gehouden praatje over de Wieringermeer kon ik dan ook gerust deze voorspelling wagen: Treffende staaltjes van moed! Onze gedach ten gaan daarbij terug naar 15 mei 1941 De dag, waarop heel Nederland in de huiskamer het feit herdacht, waarop en jaar geleden het Nederland se leger na een heldhaftige worsteling voor de Duitse overmacht moest capituleren. De beursbezoekers en hoevelen waren er dat niet, herdachten dit feit ook thuis. Thuis d.w.z. in de letterlijke zin van het woord. "Als 'straksde strijd van ons volk openbaar wordt, zal het aandeel, dat de Wieringer- meerbevolking daarin gehad heeft met ere kunnen worden genoemd en zullen er treffende staaltjes van moed en offerbereid heid aan de dag treden pag235

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 11