Vervolgens sprak de voorzitter woorden van bijzondere waardering tot de secretaris, de heer G.P. Kistemaker, die zich het afgelopen jaar heel wat moeite moest getroosten doch dit steeds spontaan met grote offervaardigheid heeft gedaan Deze woorden deed de voorzitter, de heer Giesen, vergezeld gaan van een fraaie jalouzie- kast, die de onvermoeide scribent werd aangebo den. Het is de secretaris een beetje te veel eer, zoals de heer Kistemaker in zijn antwoord zegt, temeer daar ook de voorzitter en de penningmees ter zich evenzeer veel offers moesten getroosten. De heer Ovinge, vervolgens het woord verkrijgend, schetst de eerste organisatievorm, welke terstond na de inundatie werd geboren uit het driemanschap J. Hopmans, H. A. Giesen en J.W. Lammers, waaruit de "Centrale Commissie voor de Wieringermeer" werd geboren, die zich zelfs met verwaarlozing van de gemeentelijke taak op velerlei terrein bezig hield. Later werden deze bemoeiingen in meer normale banen geleid. De afdeling voeding, huisvesting, kleding ging over naar de Commissie Noodvoorziening en Gemeente, de berging ging over naar de Dienst Wederopbouw, terwijl de sociale taak in mei van het vorige jaar overging naar de Commissie Wieringermeerbelangen, welke commissie zeer veel nuttig werk heeft verricht. De spreker stemt gaarne in met het daverend applaus van de inmiddels tjokvolle beurszaak Het was voor de aanwezigen een verrassing uit de mond van de Rentmeester nog enige bijzonderheden over de Wederopbouw te horen "Alhoewel we geen van allen tevreden zijn, aldus ving de heer Ovinge aan, mogen we toch dankbaar zijn voor de bereikte volledige inzaai van de polder. Dit wil niet zeggen, dat er toch geen grote moeilijkheden zijn waarmede men, vooral ook onder de boeren te kampen heeft" Speciaal bespreekt de heer Ovinge verder de moeilijkheden van de pachters in de omgeving van het voormalige dijkgat. Wat de ontstane meertjes betreft, deelt de heer Ovinge voorts mede, dat het kwel-bezwaar ter plaatse aanzienlijk groter is geworden en zelfs met +5% is toegenomen. Voorheen bedroeg dit per jaar 400 mm.naar een totaal jaarlijks regenbezwaar van 700 mm. Het water is ter plaatse abnormaal hoog door het verzanden van de afvoersloten, welke thans weer opgemaakt worden. Omtrent de Wieringermeerdijk deelt de heer Ovinge mede, dat het dijktalud in zijn geheel zal worden hersteld, waarmede enige tonnen geld gemoeid zullen zijn. Het bestek hiervoor is gereed, zodat het werk binnenkort zal worden aanbesteed. Hierin is begrepen de bekleding van de nieuwe dijk rond het gat. De toestand, zoals deze is geschapen door het onder water zetten zal gehandhaafd blijven, te weten de oude dijkgedeelten zullen blijven bestaan en ter plaatse zal een natuurreservaat worden geschapen, hetgeen zijn aantrekkelijkheid heeft voor hen, die na ons zullen komen, waaraan men dus kan zien wat hier is gebeurd. De Noorderdijkweg zal weer worden doorgetrokken. Het herstel van de sloten is buiten verwach ting snel voltooid, ja fantastisch snel gegaan. Blijkens de bijgehouden statistiek lag het zwaartepunt van de prestaties bij hetgeen door de pachters in eigen beheer werd verricht. Over de snellere afrekening hiervan zou des namiddags een bespreking worden gehouden met de Commissie Addens, evenals het vervoer van de arbeiders. Omtrent de noodwoningen deelde de heer Ovinge mede wat wij in ons vorig nummer reeds publiceerden, waaraan hij nog toevoegde, dat diegenen die thans in een noodwoning in een wagenberging wonen, straks het eerste een definitieve woning kunnen hebben. Pachters die hun wagenbergingen moesten afstaan voor het daarin aanbrengen van noodwo ningen zullen hier voor een gedeelte van de huuropbrengst ontvangen. Een regeling daartoe is in voorbereiding. De aanbestedingen lopen nog niet vlot, hetgeen vooral zijn oorzaak vindt in het tekort aan deskundig technisch personeel, hetgeen niet te krijgen is. Zodra men de naam Medemblik of Wieringermeer hoort, gaat men liever naar een plaats met meer comfort. -199-

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 5