Afscheid Commissie Wieringermeerbelangen Voor de 50stc maal vergaderde de groep Wieringermeerbewoners, die, onderwaterzetting van den polder en verlies van eigen goederen ten spijt, zich spontaan en onbaatzuchtig gedurende een jaar beschikbaar stelden om orde te scheppen in een chaos. Alle Wieringermeerbewoners vonden in deze groep "mannen" de strijders en helpers voor aller belang. Het was nog niet druk in de feestelijk ingerichte beurszaal, toen de voorzitter (de heer H. A. Giesen) van de Commissie ter behartiging van de belangen van de geëvacueerde Wieringer meerbewoners de 50ste vergadering van deze Commissie opende met de volgende woorden: Geachte vergadering. Zoals we reeds eerder hebben afgekondigd, lag het in het voornemen van de Commissie Wierin germeerbelangen om zo langzamerhand een streep te zetten onder het vele werk, dat door haar, meer dan een jaar, in het belang van alle oud bewoners is verricht. Het is vandaag juist haar 50ste bijeenkomst en voor de tweede maal heeft onze Commissie gemeend U allen tot haar vergadering op te moeten roepen. Ik heet U vanuit deze plaats van harte welkom, in het bijzonder Ir. A. Ovinge. De 50ste bijeenkomst, dat betekent 50 woensdagen enkele uren de belangen, maar vooral de noden van onze Wieringermeerders te behartigen, zoveel in haar vermogen lag. Daar bleef het echter niet bij. Vele reizen werden ondernomen naar diverse Rijks-bureaus, ter bepleiting van de noden en behoeften die zich hier, door de ramp van 17 April verleden jaar, hadden opgehoopt; de spreker gaf daarvan een overzicht en bracht dank voor de ondervonden medewerking o.a. van de Burgemeester en de Rentmeester. "Ik geloof aldus de spreker, dat ik het als een gelukkige gedachte mag uitspreken, dat op initiatief van enkelen uit ons midden, krachtig gesteund door het Beursbestuur, werd gepoogd een aantal personen bereid te vinden, om hun schouders te zetten onder de teharteneming van de noden, waarin wij met elkander waren geraakt. Deze noden bestonden onder alle bevolkingslagen en met de samenstelling van de Commissie werd dan ook rekening gehouden met alle groepen uit de bevolking. Al spoedig bleek, dat onze Commissie geen overbodige was, gezien de vele gevallen, persoonlijk soms, maar meest van algemene aard, die onder onze aandacht werden gebracht of die de Commissie zelve constateerde. Een groot stuk werk werd uiteraard verricht door de secretaris en ik wens hierop straks nog gaarne even terug te komen. Ook de penningmeester heeft veel werk moeten verrichten. Langzamerhand konden vele werkzaamheden worden overgedragen aan speciale commissies, waarvan ik vooral noemen wil de Commissie Noodvoorziening, de Raad van Advies voor de Wederopbouw van de Wieringermeer, die met hare adviezen de Dienst Wederopbouw nog steeds terzijde staat. Dan de Dienst Landbouwherstel, die een plaatselijke commissie instelde, welke commissie, in samenwerking met onze Commissie Wieringermeerbelangen reeds veel heeft weten te bereiken. Ik meen te weten, dat voor de Wieringermeer niet minder, zo niet meer is bereikt wat de schaderegeling betreft en de vergoeding die daarvan reeds het gevolg waren. Met een gerust hart kunnen we onze belangen dan ook aan onze Commissie blijven toevertrou wen en we mogen er niet aan twijfelen, dat ze haar ijverig werk met de meeste redelijke resultaten zal bekroond zien. Daarnaast zijn ook de diverse organisaties weer opgericht en kan, wat voorheen door hen met vruchtbare samenwer king is verricht, weer door haar worden overge nomen. uit de Flevo bode no. 5 7 -197-

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 3