jegens de door het oorlogsgeweld getroffen landgenoten. Over een belangrijk deel van de genoemde problemen zal uiteindelijk de Commissie Weder opbouw Wieringermeer dienen te beslissen, op grond van de haar krachtens een Koninklijk Besluit verleende bevoegdheden. Tegen de in dit K.B. aan de wederopbouwinstan- ties toegekende machtspositie zijn reeds vele bezwaren, vooral uit gemeentelijke kring, naar voren gebracht, o.m. gericht tegen te grote centralisatie. Er wordt alzo een regeling bepleit die aan de zelfstandigheid van de gemeente meer ruimte laat. bezwaren, welke wij, op principiële gronden, geheel tot de onze maken. Spreker zei het volste vertrouwen te hebben dat de raad, die zoveel problemen tot oplossing moet brengen zowel in de beraadslagingen als bij het nemen van besluiten, de ernstige wil tot samenwerking en een ieder begrip en respect voor elkanders mening, zal tonen. Tenslotte sprak de voorzitter een dankwoord tot de gemeentelijke adviescommissie en aan de wethouders Giesen, Smid en Breebaart. spreker noemde de taak van de commissie ondankbaar, prees de prettige samenwerking met B. en W. en eindigde zijn rede met de woorden: "Ik moge besluiten, heren leden van de raad, met de hoop uit te spreken dat ons allen die wijsheid en kracht geschonken zullen worden die nodig zijn om onze gemeenschappelijke arbeid gericht op de behartiging van de belangen van de gemeente wieringermeer op doeltreffende wijze te verrichten" Hierna wordt overgegaan tot de verkiezing van de wethouders. De voorzitter verzoekt de heren Giesen en Smid de stemmen te willen opnemen. Bij de eerste stemming blijken te zijn uitgebracht op de heer Giesen 8 stemmen, op de heer Smid 1 stem, op heer van Dam 1 stem, terwijl er 3 blanco briefjes zijn ingeleverd. De heer Giesen is alzo tot wethouder gekozen welke benoeming door hem wordt aanvaard. persoonlijk had de heer Giesen aanvankelijk nogal bezwaren, daar hij wegens grote drukte slechts weinig tijd heeft. Doch daar er van vele kanten op aangedrongen is, is hij uiteindelijk toch gezwicht. Bij de tweede stemming worden uitgebracht op de heer Smid 8 stemmen, terwijl 4 briefjes blanco en 1 ongeldige stem zijn ingeleverd, zodat de heer Smid is benoemd. Ook deze aanvaardt de benoeming. Spreker doet dit echter met enige aarzeling, daar hij nog een nieuweling is. Dit was zelfs voor de eerste keer dat hij aan een raadsverkiezing had deelgenomen. De burgemeester feliciteert de heren met hun benoeming en hoopt, dat dit nieuwe college de gemeentebelangen even goed zal behartigen als de vorige. De heer Giesen dankt de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij meent zeker ook namens de heren Breebaart en G. Smid te spreken als hij hier dank brengt voor de prettige samenwerking in het vorige college van burge meester en wethouders, hetgeen zeker niet in de laatste plaats te danken was aan de prettige leiding van de burgemeester. Ook de heer Breebaart bedankt voor de prettige samenwerking. Hij heeft de heer Giesen steeds zeer gewaardeerd. Deze laatste is zijn inziens echter fout in het samengaan van de K. V.P. en A.R. Hij hoopt, dat deze samenwer king goed zal gaan. Het is zijn inziens niet juist dat deze wethoudersverkiezing is uitgemaakt tussen de voorgenoemde partijen zonder de andere partijen te raadplegen. Naar zijn mening kwamdeP.v.d.A.ookeen wethouder szetel toe De heer Giesen antwoordt dat een en ander inderdaad voor de stemming is besproken. Hij persoonlijk had ook liever alle partijen bij elkaar gehad. Naar zijn mening zou de uitslag hetzelfde zijn geweest. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. -224-

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 30