OOGST 1946 Twintig duizend bunders, opnieuw de trots van Nederland, Ten tweede maal ontworsteld aan de zee Geslagen door des Duitsers schennende hand, Ontworsteld door een noeste arbeidsvree Van verre kwamen zij terug de zwoegers van de akker Geen afstand was hen te groot, De oude pioniersgeest werd ten tweede male wakker, Al was het somberheidal wat de polder bood. Men ging aan 't graven, ploegen, eggen, zaaien, Mannen, paarden, trekkers gingen door Mant wie niet zaait zal ook niet maaien, De oude spreuk ging hen als 't ware voor. De moeite werd beloond, het zaad werd koren Het pootgoed werd een kostelijke vrucht, Nel ging door mot en rups nog wat verloren, Doch de sluipwesp joeg hen op de vlucht. Het oogstlied klinkt alom over de velden, Haar vorig jaar het wilde water stond, Dat door het werk van alle onze helden, Moest wijken, tot men gulden oogst weer vond. Marjan, 21-08-1946 dinsdag 20 augustus 1946 Omstreeks 20 uur brak aan de Schagerweg op de boerderij van de heer J. Doornbos een fel om zich heen slaande brand uit. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontstond na een kleine ontploffing een felle vuurzee. Naast de schuur bevond zich een dorskas met stro-pers en tractor, die door de ijlings toegeschoten omwoners met emmers water nat gehouden is en zodoende behouden kon blijven, na enige tijd arriveerde de brandweer van het politiekorps aan de Groetweg onder leiding van brandmeester Kingma. Na ongeveer een half uur spuiten was men de brand meester, nadat spant na spant met veel geraas naar beneden gekomen was. De schuur was geheel gevuld met landbouwmachi nes, klein gereedschap, kunstmest en een partij erwten, dat juist die middag gedorsen was. Alles werd een prooi van de vlammen. Ondanks het late uur en de regen waren velen gekomen naar de brand, deels uit belangstelling deels om te trachten nog iets te kunnen redden. Landbouwer Doornbos is dus midden in de oogst van zijn schuur beroofd, wat de nodige moeilijkheden met zich mee zal brengen. In korte tijd dus reeds de derde boerderij na de inundatie, welke door brand verwoest werd. zaterdag 14 september 1946 Voor de zoveelste maal moest omstreeks 18 uur de brandweer in de polder uitrukken. Deze keer stond de schuur van de J.F. van Strien aan de Alkmaar se weg in brand. In een minimum van tijd was de schuur en de daarin gebouwde noodpaardenstal een vuurzee. Voor de brandweer viel hier weinig te redden daar de felle wind de brand snel om zich heen deed grijpen. Uit de belendende noodwoning bewoont door de pachter zelf, werden door omwonenden snel diverse meubels en beddengoed naar buiten gedragen. -221-

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 27