In het contact met de omgeving kan worden voorzien door een Gemeentelijkautobusdienst, waarbij bijv. gebruik zou kunnen worden gemaakt van, voor passagiersvervoer ingerichte aanhangwagens, getrokken door een truck, die wanneer er geen emplooi voor haar is, met een trailer gebruikt kan worden voor andere gemeenteüjke transporten (het ophalen van huis vuil of het vervoeren van materialen voor gemeentewerken). Ook laat het zich denken, dat een particuliere autobusondernemer hierin -naast andere diensten- exploitatiemogelijkheden ziet. 7° Voordelen van een dergelijke opzet. Het is moeilijk alle voordelen van een in het voorgaande ontwikkelde oplossing in geld te waarderen. De meeste voordelen toch zijn hiervoor van te ontastbare aard, zoals: a. De rivaliteit tussen de dorpen verdwijnt. Inplaats van drie bijna gelijkwaardige nederzet tingen ontstaat één levenskrachtig hoofddorp, waaraan alle groeikracht ten goede komt. bDe landarbeiders worden meer in overeen stemming met hun geaardheid in een opener bebouwing gehuisvest. c. De afgelegen gedeelten van de polder verdwijnen daar elk stuk land binnen redelijke afstand van een kern komt te liggen. d. het culturele leven komt op een hoger plan door de grotere mogelijkheden, die een groter centrum bieden kan (voortgezet onderwijs, landbouw- en huishoudonderricht, muziekuitvoe ringen, schoolbioscoop, toneel- en sportuit- voeringen). e. Er ontstaat een innig contact tussen het handels- en bedrijfsleven en de overheidsorganen in het eigenlijke centrum. f. De taak van het Gemeentebestuur wordt vereenvoudigd (centraal politie- en brandweer apparaat en reinigingsdienst). g. De mogelijkheid voor een bescheiden ziekenhuis en een doeltreffender ziekenzorg wordt groter. h. In een groter centrum, zullen verschillende ondernemingen tot ontwikkeling komen, die anders achterwege zouden zijn gebleven. Tot de tastbare voordelen behoren de besparin gen op de wederopbouw, welke door concentra tie te bereiken zijn. In hoofdzaak zijn deze: p. Er behoeven geen 9 scholen en 3 gymnas- tiekgebouwen meer gebouwd worden; inplaats hiervan kunnen enkele grotere schoolcomplexen met centrale voorzieningen (verwarmings installatie, athletiekveld, schoolbioscoop, natuurkunde-lokaal e.d.) verrijzen. qEr behoeven geen 9 kerken en 3 postkanto ren meer gesticht te worden. r. De zuivering van het rioolwater kan eenvoudiger geschieden, daar slechts het water van één kern behoeft te worden gezuiverd. s. De aanleg van centrale voorziening, zoals telefoon, water en elektriciteit wordt eenvoudi ger en minder kostbaar in exploitatie. 8e Een tussenoplossing. De vraag is, of er tussen de wederopbouw van al het bestaande in zijn oude vorm en de nieuwe opzet in het voorgaande ontwikkeld, nog een tussenvorm gevonden kan worden. Een tussenoplossing zou behalve Midden- meer ook Slootdorp te handhaven en alleen Wieringerwerf door een tweetal gehuchten te vervangen. Weliswaar is bij deze oplossing Slootdorp te veel naar het Oosten gelegen, doch ernstig is dit niet, daar in dit geval het oude land met de kern Tweewegen zal kunnen helpen het evenwicht te herstellen. 182

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 8