4e Klachten over bestaande toestand. Dit gedeelte bepaalt zich tot klachten tegen de gesloten bebouwing van de landarbeiders, die in "rijtjes huizen" waren ondergebracht. Welis waar was een aaneengesloten bouw de meest economische, doch hij was strijdig met de aard van de bewoners, die, gewend als zij zijn aan een landelijke omgeving, niet gaarne als stedelijke arbeiders worden gehuisvest. Ook de middenstand was niet tevreden met haar winkels en bedrijven. Zeer waarschijnlijk was dit een uitvloeisel van het schuchtere begin van vele zaken dat later, toen men zag, dat er wel degelijk behoefte was aan flinke zaken en bedrijven, te benepen bleek te zijn geweest. Het aanbrengen van de noodzakelijke correcties begrootte de samensteller op 50 a 60.000 gulden, zodat uiteindelijk met verplaat sing van Slootdorp of Wieringerwerf respectie velijk rond F. 400.000 en F. 600.000 zal gemoeid zijn. 5e Conclusies omtrent de bestaande toestand. A. De te verwachten bevolking van de Wierin- germeer is betrekkelijk klein; een getal van 10 a 12.000 is hiervoor aannemelijk. BIn verband met A is een versnippering van deze beperkte bevolking over drie dorpen -waarvan twee in omvang zullen moeten evenaren- minder juist te achten. Deze splitsing zal remmend werken op de levens- en groeikracht dezer kernen, die elk voor zich te klein zijn om tot een volle ontplooi ing te komen. C. De ligging van de dorpen is niet gunstig voor een juiste arbeidsvoorziening, aangezien de door de dorpen bestreken rayons, welke in redelijke tijden kunnen worden afgelegd, elkaar voor een belangrijk deel overlappen, terwijl uitgestrekte gebieden langs de randen van de polder buiten het bereik vallen. DHet versnipperen van de bevolking over drie dorpen leidt tot een verdeelsysteem van objecten, waarbij ieder wat krijgt en verhindert dientengevolge het ontstaan van een krachtig dominerend centrum, daar niet alle beschikbare levenssappen hieraan ten goede komen. Cultureel en economisch moet dit nadelig zijn. E. De huisvesting van de landarbeiders in de dorpen in rijtjes aaneengebouwde woningen is niet in overeenstemming met hun aard en levensgewoonten. Zij verlangen meer ruimte en grond direct bij hun woning. F. Winkels en bedrijven beschikken over het algemeen over te weinig ontwikkelingsmoge lijkheden; bij de wederopbouw zal ongetwijfeld een grotere plaats voor de handeldrijvende middenstand moeten worden ingeruimd. G. De extra kosten, gemoeid met een opzet, waarbij of Slootdorp of Wieringerwerf wordt verplaatst, is op prijsbasis 1940 te samen één miljoen gulden. 6e Een nieuwe opzet. Vervolgens stelt de rapporteur voor de mogelijkheid van een geheel nieuwe opzet, waarbij getracht wordt tegemoet te komen aan de in het verleden gebleken tekortkomingen. Hierbij wordt er dus naar gestreefd de bevolking zo min mogelijk te versnipperen. Toch zal zij zodanig gespreid moeten worden, dat er een juiste arbeidsvoorziening ontstaat, waarbij dus de af te leggen afstanden binnen redelijke grenzen blijven. Bij een rayon met 4 kilometer straal wordt voor de gehele polder een sluitend geheel verkregen door het projecteren van 4 kernen, tw. Middenmeer, A. kruising Ulkeweg en Nieuwersluizerweg, B. kruising Klieverwg en Oom Keesweg, C. Kruising Schervenweg en Zuiderkwelweg, 180

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 6