Middenmeer: kerken 3 scholen 2 gymnastiekgebouw 1 postkantoor 1 elektra gebouw 2 bijzonder gebouw Landbouwbeurs Boerleenbank Wieringerwerf: kerken 3 scholen 3 gymnastiekgebouw 1 postkantoor 1 bijzonder gebouw Raadhuis Domeinenkantoor Gemeentewerken Ondanks het gedachte evenwicht tussen Midden- meer en Wieringerwerf was de groeikracht van Middenmeer het sterkst. Dit dorp is gunstig gelegen ten opzichte van de hoofdwegen en in het net van waterwegen, zodat het logisch en gemakkelijk van het oude land uit is te bereiken, ook langs korte wegen en door schepen met 300 ton laadvermogen kan worden aangedaan. Middenmeer ging zich dan ook als economisch centrum ontwikkelen, hetgeen tot uitdrukking komt in de omvang van de commerciële bebou wing, welke uit de onderstaande gegevens spreekt: Slootdorp: 15 winkels 8 bedrijfsgebouwen Middenmeer: 20 winkels 29 bedrijfsgebouwen Wieringerwerf: 9 winkels 7 bedrijfsgebouwen 2C De bevolkingsverdeling in verband met te bestrijken rayon. Hoewel een versnippering van een beperkte bevolking over drie kernen uit algemeen oogpunt niet wenselijk is, kunnen er in het onderhavige geval bijzondere factoren bestaan, die tot een splitsing nopen, zoals bijv. de dagelijkse door de landarbeiders af te leggen afstanden en omgekeerd het bezoeken van scholen, instellin gen en winkels in de dorpen door de bewoners van het landelijk gebied. Hierbij is het natuurlijk van eminent belang, dat de af te leggen afstanden niet te groot worden. De heer de Groot komt dan tot de conclusie, dat de drie dorpen te dicht op elkaar liggen. Zij komen als het ware in eikaars invloedssfeer en laten daarnaast uitgestrekte gebieden onvoldoende verzorgd liggen. De Haarlemmer meer vormt hierop een gunstige tegenstelling. 3e De kosten van eventuele verplaatsing van Slootdorp en Wieringerwerf. Bij elke nieuwe opzet zal de vraag naar voren komen, welke kosten gemoeid zullen zijn met het prijsgeven van de bestaande opzet. Hiertoe behoort natuurlijk alleen datgene, wat na het droogkomen van de dorpen nog bruikbaar zal zijn, t.w. funderingen, de resten van enkele openbare gebouwen, wegen, straten, bruggen, loswallen, rioleringen, waterleidingen en elektriciteitsnet. Zou men bij de wederopbouw er eventueel toe overgaan een of twee dorpen te verplaatsen, dan zou men dus voor extra uitgaven komen te staan, daar het bestaande niet meer kan worden benut, terwijl op andere plaatsen hetzelfde moet worden tot stand gebracht. Bovendien moeten de resten worden verwijderd en de grond weer als cultuurland geschikt worden gemaakt. Op prijsbasis van 1940 zou de verplaatsing van Slootdorp of Wieringerwerf tot een extra uitgaaf leiden van respectievelijk F. 443.000 en F. 641.000 179

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 5