Bij dit systeem, waarbij meer op geheel grotere leest zou worden geschoeid, houdt Ir. Herman de Groot er ook geen rekening mede, dat ook de aldaar aanwezige funderingen voor een goed gedeelte geheel afgeschreven kunnen worden. Overigens voelt onze Raad dezelfde bezwaren tegen gehuchtenvorming als uw commissie. Bovendien zullen deze nederzettin gen, spoedig een zekere minderwaardigheid ondergaan. Namen als "het blauwe zand" en "het rooie dorp" zal de volksmond spoedig als een blijvend lak op deze, overigens geestelijk dode kernen leggen. c. De tussenoplossing. Iets aantrekkelijks ligt in de zogenaamde tussenoplossing, waarbij Wieringerwerf zou moeten plaats maken voor "twee gehuchten", volgens het rapport van Herman de Groot, die rekening houdend met de mogelijkheden, wel "twee volwaardige dorpen" mochten zijn, die evenals Slootdorp, onafhankelijk van Midden- meer dienen te zijn. Om evenwel de restanten van Wieringerwerf niet prijs te geven acht de Raad ook hier om praktische redenen geen verwezenlijking mogelijk. d. Een andere oplossing. Teneinde de Oosthoek van de polder uit zijn isolement te verlossen kwam in onze vergade ring de vraag naar voren of het niet wenselijk zou zijn naast de drie dorpen Middenmeer, Slootdorp en Wieringerwerf, opgetrokken op de oude plaatsen, een vierde dorp te stichten, in de omgeving van de kruising Schervenweg en de Zuiderkwelweg. Op dit dorp zouden dan een tachtigtal landbouw bedrijven van gemiddeld 40 ha. zijn georiënteerd en bestaansmogelijkheid bieden aan een 400-tal gezinnen, nog vermeerderen met middenstanders en andere dan landarbeiders. Samenvattend komt onze Raad tot de volgende conclusie: De drie dorpen Middenmeer, Slootdorp en Wieringerwerf dienen op de bestaande plaatsen herbouwd te worden eventueel aangevuld met het stichten van een vierde dorp op de kruising van de Schervenweg en de Zuiderkwelweg. II. Uitbreidingsplannen. Het komt de Raad voor dat bij de beslissing van de plannen ten aanzien van het opbouwen van de dorpen, de uitbreidingsplannen daarvan ten nauwste verband houden, evenals de wijze van bebouwing van de dorpen. Hierbij zullen belangrijke principiële kwesties naar voren komen, zoals bijv. de wijze van de bouw van arbeiderswoningen, de plaats van de te bouwen arbeiderswoningen. Hierbij doen zich verschillende mogelijkheden voor, zowel in als buiten de dorpen, al dan niet in woonkernen, in de nabijheid van de boerderijen en eventueel met toepassing van de mogelijkhe den die de Landarbeiderswet biedt. Reeds werden hierover enkele enquêtes gehou den: zodat met de wensen van de betrokken arbeiders rekening zal kunnen worden gehouden. Ook in onze vergadering werd hierover reeds van gedachten gewisseld. Op grond van daarbij naar voren gebrachte wensen wordt de Commissie in overweging gegeven deze gelegenheid tijdig in behandeling te nemen. Tevens zou een dergelijk dorp uitbreidings mogelijkheid hebben bij een eventuele vestiging van industrie in de omgeving van de Oude Zeug. 185

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 11