Intussen hadden er in de periode 1939 - 1941 ook ambtelijke wisselingen plaats gevonden. Naast de ambtenaren Cramwinckel en de Groot werden benoemd de dames Bep Lindenberg en Trijntje Melchoir. Een vervolg van de start van de Wieringermeer-directie Openbaar Lichaam de Wieringermeer was, dat de ervaren personen Smeding, Blaauboer secretaris, ambtenaar Winkel en de leider van de distribu- tiedienst Ben Keuris naar de Noord Oost Polder verplaatst. De opvolger van de heer Blaauboer werd heer Nap als gemeente-secretaris. Op 12 augustus 1941 werden door de bezetter de werkzaamhe den van de gemeenteraden en de provinciale raden geschorst en het gevolg was een eenhoof dig gezag van de burgemeester. De begroting van 1942 werd aldus vastgesteld door de burgemeester als waarnemend gemeen teraad. Er kwam dus een volledige dictatuur en de democratie ging verloren. In de voorgaande bijeenkomst van het Genoot schap hebben kunnen beluisteren het verhaal van mevrouw Peters over het Joodse werkkamp in de Wieringermeer. In haar verhaal was ik de ambtenaar die als het ware de schakel vormde tussen het Openbaar Lichaam en het Joodse werkdorp. Zo kwamen de jonge werkers in het kamp zich presenteren ter secretarie in Wieringerwerf met hun paspoort. Mijn taak was voor deze personen een persoonskaart aan te leggen en ze op te nemen in het bevolkings register. Het werkdorp heeft gefunktioneerd van 1934 tot en met 1941In dat jaar werd het werkdorp door de Duitse bezetter opgeheven. Het werkdorp heeft in die periode in binnen en buitenland veel aandacht gekregen van de pers en veel belangstellenden kwamen een bezoek brengen aan het werkdorp. Persoonlijk bezocht ik het kamp regelmatigDe administratie werd gevoerd door mevrouw Inge Köbner, met wie ik wekelijks kontakt had. Voorts heb ik kennis gemaakt met Mr. Herzberg, de heer Katznelson en onze agrarische vertegenwoordiger A.C. van Kemmeren. Ik werd ook wel op zondagen uitgenodigd om hun gast te zijn. De verhouding met het kamp was goed en ik ben de bewoners zoveel mogelijk terwille geweest ten aanzien van paspoorten en verblijfsvergunningen. Het was mij bekend dat de NSB aan de opheffing heeft meegewerkt en daar een speciale bestemming voor had. De boerenleider Jan Saai en de NSB burgemeester Kaan van Wieringer- waard hebben daar het zijne toe bijgedragen, gelukkig is het buiten de handen van de NSB gebleven. Na het vertrek van de bewoners uit het werkdorp zijn deze jonge mensen ondergebracht op particuliere adressen, het is spijtig dat deze adressen later ter hand zijn gesteld aan de Gestapo en zo zijn deze mensen naar Mauthau- sen afgevoerd, waar velen op een verschrikkelij ke wijze de dood hebben gevonden. Ik kreeg ter bijwerking van de bevolkingsadministratie officieel de mededeling van het overüjden, voor zover deze mensen nog niet administratief waren afgevoerd naar Amsterdam. Het is prettig, dat de overlevenden, hoe wel verspreid over de gehele wereld nog onderling een intensief contact onderhouden. Het deed mij goed te horen, dat mevrouw Peters ten dienste van haar scriptie vele mensen in Israël heeft bezocht om hen te interviewen. Waaruit bleek dat deze palestina-pioniers nog heel positief denken over hun opleidingstijd in het werkdorp aan de Nieuwesluizerweg. Ik wil nu iets vertellen over mijn aandeel in het verzet in de Wieringermeer. Wie het boek "Verzet in West Friesland" heeft gelezen heeft moeten constateren, dat in West Friesland vele verzetstrijders het onderspit hebben moeten delven en gefusilleerd. Ook wij hebben in de Wieringermeer twee strijders van het eerste uur moeten verliezen, te weten A.C. de Graaf en Catrinus Douma. Persoonlijk had ik wekelijks contact met hem, rayonleider van de LO in de Wieringermeer. Zelf was ik ook ingedeeld bij de LO. pag 157

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 5